Oblikujmo zelene, cvetoče in medovite prostore, ki podpirajo pomembne opraševalce

5.5.2024 | 09:00

Oblikujmo zelene, cvetoče in medovite prostore, ki podpirajo pomembne opraševalce
Oblikujmo zelene, cvetoče in medovite prostore, ki podpirajo pomembne opraševalce
Oblikujmo zelene, cvetoče in medovite prostore, ki podpirajo pomembne opraševalce

Lokalna akcijska skupina Dolenjska in Bela krajina, ki deluje v okviru Razvojnega centra Novo mesto, je izdala »Priročnik za spodbujanje razvoja javnih zelenih površin prijaznih do opraševalcev,« ki s praktičnimi primeri nagovarja k urejanju zelenih cvetočih javnih pa tudi zasebnih površin na opraševalcem prijazen način.

Ob naraščajočih okoljskih in podnebnih spremembah ter drastičnemu upadu populacije opraševalcev gre za zelo aktualno tematiko. V priročniku je sicer največ koristnih informacij za ureditev zelenih, cvetočih javnih površin, vendar lahko v njem koristne napotke za omogočanje boljših pogojev življenja opraševalcev najde prav vsak. Med temami priročnik izpostavlja sajenje medovitih dreves, cvetočih gredic, trajnostno košnjo in cvetoče zelenice, urejanje obcestnega prostora, uvajanje zelenih streh in sten, modro-zeleno odvodnjavanje in urejanje gnezdišč. Zelo uporabni so tudi seznami medovitih drevnin in trajnic.

Na mestu je razmislek, ali posaditi okrasno drevo in gredico enoletnih rastlin ali raje medovito drevo in cvetoče medovite trajnice. Prav tako, da se s košnjo počaka do konca maja, kar opraševalcem omogoča, da se najedo. Vse to so mali koraki k ohranitvi in izboljšanju pogojev življenja opraševalcev, ki jih naš planet in prihodnje generacije še kako potrebujejo.

Ker so opraševalci odličen bioindikator razmer v okolju, smo lahko zaskrbljeni, ko svetovno priznane mednarodne organizacije opozarjajo na ogroženost in upadanje populacij čebel in ostalih opraševalcev. Čebele in divji opraševalci so izpostavljeni škodljivcem in boleznim, njihov življenjski prostor se krči tudi zaradi različnih človeških vplivov in podnebnih sprememb. Ker je človek povzročitelj takšnega stanja pomeni, da smo lahko mi tudi rešitev.

Priročnik, ki je nastal v okviru projekta Spodbujanje trajnostnega razvoja ekosistema na javnih površinah, je na voljo na spletni strani https://las-dbk.si/ oz. na povezavi: KLIK. V projektu sodeluje vseh dvanajst občin z območja Lokalne akcijske skupine Dolenjska in Bela krajina (Črnomelj, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Novo mesto, Mokronog-Trebelno, Semič, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan in Šmarješke Toplice). 

20. maja bomo zopet pozornost usmerili v opraševalce, kot so čebele, čmrlji, metulji in drugi divji opraševalci, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostnem delovanju ekosistemov.

Občine na območju LAS Dolenjska in Bela krajina so se pridružile iniciativi in bodo na svetovni dan čebel podprle skupno »Zavezo k ustvarjanju boljših pogojev življenja opraševalcev«, s katero prispevamo k varovanju teh ključnih bitij.

Razvojni center Novo mesto

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava