Kočevski gozdovi prepoznavni tudi v Naturi 2000
30.10.2024 | 10:40
Kočevska (Kočevje) v Sloveniji in mednarodno slovi po ohranjenih gozdovih, ki so poleg naravnih danosti znani tudi po skrbnem upravljanju z gozdom v sodelovanju med lastniki in strokovnjaki. Kočevski ohranjeni gozdovi nam omogočajo tudi, da lahko kandidiramo za sredstva, s katerimi prispevamo k varstvu narave ter trajnostnemu razvoju in s tem ohranjanju delovnih mest v skupnosti.
Med priložnostmi Nature 2000 v občini Kočevje podžupan v začasnem upravljanju funkcije župana Gregor Košir izpostavlja predvsem naslednje: »Natura 2000 potrjuje ohranjenost naših gozdov. Ti so naša identiteta, glavni element naše krajine in zato tudi gradnik zelene zgodbe destinacije Kočevsko, ki je prepoznana kot zelena, mirna in trajnostno naravnana. Naša prednostna naloga je tako ohraniti skupno skrb za trajnostni razvoj v naši skupnosti in še krepiti sodelovanje z vsemi, ki pri tem sodelujejo, bodisi s področja gozdarstva, lovstva ali turizma. Učinkovito upravljanje in ohranjanje tega gozdnatega področja bo zaznamovalo prihodnji razvoj Kočevske.«
Njegovo razmišljanje potrjuje direktorica Javnega zavoda za turizem in kulturo Kočevje Vesna Malnar Memedovič: »Povezujemo trajnostni turizem in varstvo narave, kar nam poleg dobrih rezultatov prinaša pomembno prepoznavnost v tujini.«
Območje Nature 2000 z imenom Kočevsko pokriva skoraj 86 % občine Kočevje. Izjemnost gozdov se kaže v rastlinskih in živalskih vrstah Nature 2000, ki so tu prisotne. Med prepoznavnimi vrstami območja so poleg vseh treh zveri tudi nekateri redki hrošči in metulji, človeška ribica, divji petelin, gozdni jereb, vidra ter več vrst netopirjev. Zagotovo pa ne moremo mimo omembe gozdnih rezervatov in pragozdnih ostankov …
Tina Kotnik, Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Kočevje: »Prvi in največji naravovarstveni projekt v kočevskih gozdovih je bil osredotočen na kvalifikacijske vrste – divji petelin, gozdni jereb, belohrbti triprsti detel, orel belorepec. S projektom LIFE Kočevsko smo utrli in začrtali pot ter ukrepe dejansko izvedli na terenu, v gozdu za izboljšanje populacij vrst in stanja habitatov. S tem aktivno nadaljujemo po projektu in ukrepe vgrajujemo v gozdno gospodarske načrte gozdnogospodarskih enot.« Na vprašanje o izzivih v prihodnosti Tina Kotnik pove, da Kočevska kot območje največje biotske pestrosti v državi kliče po naprednem in reprezentativnem informacijskem centru, ki bi za obiskovalce Kočevske predstavljal »vrata« v Skrivnostni gozd Slovenije.
Prispevek so pripravili v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji. Ta projekt sofinanciranjo Evropska unija v programu LIFE, Ministrstvo za naravne vire in prostor ter partnerji. Več informacij www.natura2000.si.
Naročnik oglasa: Zavod Štirna
Oglasno sporočilo