Suha vinoteka z radoživimi prigodami Zdravke Abram

29.11.2024 | 10:50

V ponedeljek, 18. novembra, je v Knjižnici Pavla Golie v Trebnjem Zdravka Abram ponovno predstavila svoj prvenec Suha vinoteka z radoživimi prigodami.

Suha vinoteka z radoživimi prigodami Zdravke Abram
Suha vinoteka z radoživimi prigodami Zdravke Abram

Njena zbirateljska pot se je začela povsem po naključju. »Ko mi poslovni partner ni ugodil, se mi je utrnila zamisel. Možakar mi je ponosno pokazal svojo vinsko klet, ki mi je bila izjemno všeč. Ko sem ga vprašala, katero vino bomo odprli, je odločno odgovoril, da nobenega, saj mu bo manjkala etiketa. Na poti domov sem razmišljala, kako škoda je, da imajo ljudje odlična vina, pa jih nikoli ne odprejo. Tako sem 10. oktobra 1993, ko smo pri kosilu spili steklenico dobrega vina, odlepila etiketo s steklenice, jo prilepila na list papirja in shranila. Danes so te etikete razvrščene v petih fasciklih, shranjene pa v ličnem lesenem zaboju,« je povedala avtorica.

Njena zbirka obsega več kot 1050 etiket vin, pridelanih v 26 različnih državah. Med njimi najdemo vrhunska vina, posebna vina izjemnih letnikov, predikatna vina, peneča vina, arhivska vina, vina zorjena v amforah in celo vina pridelana po starodavnih receptih iz časa antike.

»Vino je za uživanje, ne za zlivanje,« pravi Zdravka. Etikete ji pomagajo ohraniti spomine na dogodke, ob katerih so bile steklenice odprte, in tako na poseben način pripovedujejo zgodbo. Izbor 45 etiket in 36 z njimi povezanih hudomušnih prigod je zbrala v knjigi Radožive prigode po ideji Suha vinoteka. Knjiga je bila 10. oktobra, ob 30-letnici shranitve prve etikete, predstavljena v vinski kleti nekdanjega kostanjeviškega cistercijanskega samostana. Sedaj pa jo predstavlja po knjižnicah širom Slovenije.

V knjigi avtorica opozarja tudi na napačno shranjevanje visokokakovostnih vin, ki pogosto končajo v neprimernih hrambah, zaradi česar se ob odprtju ne morejo pokazati v pravi luči. »Spoštljiv odnos do vina je odraz spoštovanja do truda vinarjev,« pravi zbirateljica, ki z možem skrbi tudi za vinograd nad Kostanjevico na Krki. Knjiga izraža tudi globoko spoštovanje do vinarjev in njihovega dela, hkrati pa ohranja spomine na trenutke, ki so jih ustvarile te posebne steklenice. Tako je njena zbirka vinskih etiket verjetno edinstvena na svetu.

Dogodka se je udeležil tudi mag. Dušan Štepec, univ. dipl. etnolog in kulturni antropolog ter profesor univerzitetne zgodovine, večer pa je povezovala Marjanca Trščinar Antič.

Mojca Smolič

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava