DL: Naša naravna dediščina - Ali res cenimo Kolpo?

30.11.2024 | 12:15

Naravna vrednota državnega pomena. Krajinski park, razglašen z uredbo Vlade Republike Slovenije. Preplet več območij Nature 2000. Prisotnost številnih redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. Območje kopalnih voda. V preteklosti so se pojavili tudi že pozivi k razglasitvi biosfernega območja, katerega osrednji del bi bila Kolpa.

DL: Naša naravna dediščina - Ali res cenimo Kolpo?

To vse (in še mnogo več) je zaradi svojih značilnosti reka Kolpa. Vsako poletje pa se zgoraj navedeno ne sklada z vtisom, ki ga dobimo, če se sprehodimo ali popeljemo vzdolž njenega toka. Predvsem ob koncih tedna nekateri kampi dobesedno pokajo po šivih od številnih obiskovalcev. Kar nekaj kampov nima ustreznih čistilnih naprav ali pa so te poddimenzionirane za tako velike kratkotrajne obremenitve. Nekatera naselja neposredno ob Kolpi nimajo urejenega zbiranja in čiščenja odpadnih voda.

Spusti po Kolpi so že dolgo sinonim za brezskrbno zabavo, pogosto ob izdatni spodbudi alkohola. Posledice? Hrup. Odpadki. Prazne in polne pločevinke in plastenke, ki v reki ostanejo zaradi prevračanja čolnov neizkušenih in neodgovornih čolnarjev.

Kolpa gorvodno od Vinice je bila vsega nekaj desetletij nazaj sinonim za ohladitev. Letošnje poletje je temperatura vode v Sodevcih sredi avgusta več dni zapored dosegla 27 stopinj. Ribe se bodo »skuhale«. Zato niti ne preseneča, da se ribje vrste selijo po toku navzgor, saj zasledujejo sebi primerno temperaturo vode. V srednjem toku namesto sulcev po novem spremljamo some.

Na nekatere spremembe v naravi nimamo neposrednega in hitrega odgovora. Na nekatere pa imamo. Lokalne skupnosti in ponudniki se bodo morali začeti zavedati, da se bomo morali samoomejevati, če želimo še dolgo prodajati sliko Kolpe kot neokrnjene reke. In sprehajanje alpak (živali, ki živijo na nadmorskih višinah do 5.000 m v Južni Ameriki), še posebej na območju kopalnih voda, nikakor ne sodi v območje, ki ima kvalitete iz prvega odstavka.

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista

Matej Simčič, Zavod RS za varstvo narave

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava