Pogovorna urica o stigmatizaciji Romov

13.12.2013 | 13:30

Pogovorna urica o stigmatizaciji Romov
Pogovorna urica o stigmatizaciji Romov
Pogovorna urica o stigmatizaciji Romov

V okviru državljanske vzgoje smo dijaki 3. letnikov novomeške gimnazije, v sredo, 11. 12. 2013, imeli pogovor z romskimi aktivisti, ki ga je povezovala Ema Skrt z radia Aktual. Uvod v pogovorno uro smo naredili s kratkim igranim filmom, ki so ga za predstavitev mladostniških težav med Romi (komunikacija, droge …), pripravili na umetniških delavnicah Društva Romano Veseli. Nato je dijakinja Tajda Kavšček predstavila dvoletni Comeniusov projekt med Gimnazijo Novo mesto in Hartmanni-Gymnasium iz Eppingena v Nemčiji, s katerim so gimnazijci gradili most do Romov, ter vse delavnice, razstave in ostale dejavnosti, ki so jih izvajali z Romi. Dijakinji Tina Pavlin in Kaja Kocjan pa sta predstavili učno pomoč romskim otrokom, ki jo izvajata v okviru DRPD v dnevnem centru Brezje.

Na vprašanje, zakaj večina Romov ne pride do gimnazije, nam je odgovoril Bogdan Miklič iz društva Cigani nekoč- Romi danes, ki je tudi pobudnik srečanja. Obrazložil nam je, da je večinoma za to kriva vzgoja in kultura, ki jo na otroke prenašajo njihovi starši.

Svoje izkušnje s stigmatizacijo Romov v šoli in življenju je z nami delil Sandi Selimčić, ki je spregovoril o težavah pri šolanju in sedaj s pomočjo društva Romano Veseli razvija svoje talente. Predstavila se nam je tudi Liljana Tudija, ki pomaga romskim otrokom, ki živijo v oddaljenih romskih naseljih. Ti otroci s pomočjo ustvarjalnih delavnic spoznavajo osnove kulture in razvijajo svoje veščine.

Milena Tudija, predsednica društva Romano Veseli, pa nam je predstavila svoje društvo in nekaj njihovih projektov, s katerimi pomagajo mladim Romom, da aktivno preživljajo svoj čas in razvijajo svoje talente. Dodala je tudi, da podpira dijake, ki bi morda želeli posneti kratki film v sodelovanju z Romi.

Nagovorila nas je tudi Dušica Balažek, ki je v Novem mestu romska svetnica. Razložila je situacijo z mladimi Romi na Dolenjskem in širši okolici ter njihovimi težavami.

Vsi naši gostje so poudarili, da si želijo, da bi v prihodnosti tudi Romi začeli obiskovati gimnazijo in da bi premostili vse predsodke, ki nastajajo na naši in njihovi strani.

Za konec so nas še povabili k sodelovanju in se odprli za kakršnakoli vprašanja z naše strani.

Ta pogovorna ura nam je omogočila, da spoznamo romsko življenje in njihov položaj v družbi. Morda pa bo tudi skozi naša vrata nekoč zakorakal prvi romski dijak.

Simon Stanojevič, 3. a
Gimnazija Novo mesto
Foto: Bogdan Miklič in Uroš Lubej

Galerija

gimnazija-aktivisti-001
gimnazija-aktivisti-002
gimnazija-aktivisti-003
gimnazija-aktivisti-004
gimnazija-aktivisti-005
gimnazija-aktivisti-006
gimnazija-aktivisti-007
gimnazija-aktivisti-008
gimnazija-aktivisti-009
gimnazija-aktivisti-010
gimnazija-aktivisti-011
gimnazija-aktivisti-012
gimnazija-aktivisti-013
gimnazija-aktivisti-014
gimnazija-aktivisti-015
gimnazija-aktivisti-016
gimnazija-aktivisti-017
gimnazija-aktivisti-018
gimnazija-aktivisti-019
gimnazija-aktivisti-020
gimnazija-aktivisti-021

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava