DL: Inovativne pričeske na maturi

11.8.2024 | 16:30

Da je mogoče naravne materiale vpeti tudi v elegantne, inovativne trajnostne pričeske, dokazujejo vrhunske umetnine, ki so jih v okviru maturitetnega predmeta frizerstvo ustvarile dijakinje in dijaki Srednje šole Sevnica v programu frizerski tehnik. S kolekcijo Ekološki elegans so dijaki skozi svojstvene sloge oblikovanja in kreativnosti izrazili tudi svoj odnos do okolja. Gre za prvo generacijo bodočih frizerjev, ki končujejo program 3 plus 2.

Šolanje v Sevnici je končala prva generacija frizerskih tehnikov. Na sliki s svojimi maturitetnimi kreacijami.

Šolanje v Sevnici je končala prva generacija frizerskih tehnikov. Na sliki s svojimi maturitetnimi kreacijami.

Priprave in izvedba so potekale skozi ves dan.

Priprave in izvedba so potekale skozi ves dan.

Predstavitev kreacij, ki so jih dijaki nato še ustno zagovarjali.

Predstavitev kreacij, ki so jih dijaki nato še ustno zagovarjali.

Monika Sanjkovič (levo) in Sara Kastelic (desno) s svojima kreacijama

Monika Sanjkovič (levo) in Sara Kastelic (desno) s svojima kreacijama

»Izbrala sem si temo trajnostne pričeske Škrlatno zvezdnato nebo. Naredila sem rdeče pramene, da sem dobila več rdečih odtenkov, s katerimi sem želela ustvariti sončni zahod, dodala pa sem še odtenke vijolične in modre, torej škrlatno nebo. Model sem oblekla v modro barvo in tako dobila kontrast z rdečo frizuro,« je svojo kreacijo opisala Anika Teraž. Prepričana je, da lahko frizerji s trajnostnimi in z inovativnimi pristopi ne le izboljšajo svoje poslovanje, ampak tudi bistveno prispevajo k boljši prihodnosti za vse.

Da je mogoče v elegantno pričesko vpeti tudi limone, grozdje in drugo sadje, izdelano iz ekoloških materialov, je z Ekološko vegi pričesko dokazala Monika Sanjkovič. S tem je, kot je dejala, poleg estetskega učinka želela prikazati tudi pomen zdrave prehrane, bogate z vitamini in minerali, za zdravje las in lasišča, ter poudariti vse večjo ozaveščenost strank in posledično večje povpraševanje po naravnih izdelkih.

»Gre za dveletno nadgradnjo dozdajšnjega triletnega poklicnega izobraževanja. V teh dveh letih je bilo veliko novega, svežega, predvsem pa veliko dela na strani mentorjev in seveda dijakov, ki so nov program odlično sprejeli in to izrazili tudi z današnjimi kreacijami. Te so me popolnoma ganile. So nad pričakovanji, izjemno izvirne, inovativne, drugačne. Naš cilj je s tem dosežen,« je bila vesela učiteljica praktičnega pouka frizerstva Vesna Adžaga. »Menim, da tudi frizerstvo predstavlja cel sklop odprtih poti, ki vodijo tudi v smer stilistov, modnih kreatorjev in še kam.«

Samostojni, kreativni, inovativni

Program frizerskega tehnika, ki se letos v Sloveniji izvaja prvič, v Sevnici končuje šestnajst dijakov, kar je optimalno število, pravi ravnatelj Srednje šole Sevnica Matjaž Prestor. V sevniško frizersko šolo, edino v tem delu Slovenije, prihajajo poleg dolenjskih in posavskih tudi dijaki s celjskega in z ljubljanskega konca. »Glede na to, da je ta program nastajal več kot dvajset let, smo ga vsi nestrpno pričakovali. In ko smo ga končno dobili, smo delali dneve in noči, da smo ga pripeljali do današnje točke. Za vse nas je bil pravi izziv,« je na predstavitvi »maturitetnih« pričesk dejal Prestor. »Učni načrt temelji zlasti na samostojnosti, kreativnosti, inovativnosti dijakov, da sami čim več raziskujejo. Današnja predstavitev je rezultat teh dveh let in menim, da je to res čudovita nadgradnja, vsekakor stopnička višje od triletnega programa.«

Poleg sevniške so program dobile še frizerske šole v Ljubljani, Celju, Kranju in v Mariboru. Na poklicni maturi so se tako dijaki prvič doslej spopadli s predmetom frizerstvo, ki temelji na kemiji in biologiji, vpleteni v frizersko stroko. »Če želi frizer vedeti, zakaj se nekaj z lasmi zgodi ali zakaj se las mogoče ne odzove tako, kot pričakujemo, je znanje kemije in biologije nujno,« dodaja profesorica biologije Andreja Tomažin. Dijaki so svoje stvaritve zagovarjali tudi ustno in jih opisali v pisni nalogi. Po besedah Tomažinove bodo vse te elaborate zbrali v brošuro in jih do jeseni objavili na spletni strani šole.

Članek je bil objavljen v junijski tiskani številki Dolenjskega lista

D. Stanković

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava