DL: Grad Žužemberk - Postaja vse lepši

5.9.2024 | 09:50

V zadnjih dveh letih statična obnova dveh stolpov in nove sanitarije – Zaradi vandalizma grad zaklenili, a to ne pomeni, da je zaprt za obiskovalce – Obnovili tudi litoželezni vodnjak

Tjaša Primc ob obnovljenem vodnjaku pred gradom Žužemberk (Foto: N. B.)

Tjaša Primc ob obnovljenem vodnjaku pred gradom Žužemberk (Foto: N. B.)

Slikoviti grad Žužemberk, katerega ostanki se dvigajo na strmem skalovju nad reko Krko, je bil v zadnjih dveh letih znova deležen nekaterih obnovitvenih del. Statično so obnovili stolpa levo in desno ob vhodu v grad, uredili so sanitarije, ki so dostopne tudi invalidom, statične obnove pa je bila deležna tudi stena. Dela so bila vredna manj kot 790.000 evrov, sofinancirali so jih kulturno in kmetijsko ministrstvo ter evropski skladi v skupnem projektu Las stik.

Grad je središče dogajanja v Žužemberku, še posebej pa oživi ob praznovanju občinskega praznika. V njem se zvrsti kar nekaj dogodkov, največji pa je srednjeveški dan. Grajska vrata so bila do nedavnega vseskozi odprta za obiskovalce, a so jih, pojasni Tjaša Primc, ki je vodenje Zavoda Žužemberk prevzela pred mesecem in pol, trenutno zaklenili zaradi vandalizma, kar pa ne pomeni, da je grad zaprt. »Šlo je za uničevanje novih sanitarij, v gradu smo našli pločevinke in celo igle. Zdela se nam je škoda, da se uničuje kulturna dediščina, v obnovo katere se je že v preteklosti vložilo kar nekaj denarja. Na vhodu smo obesili obvestilo s telefonsko številko, na katero lahko obiskovalci, ki bi si želeli ogledati grad, kadar koli pokličejo. Če pa sodelavci občinske uprave opazimo, da so pred gradom ljudje, gremo tja in jim odpremo grad,« pojasni sogovornica in doda, da se trudijo urediti vse, da bo grad spet dostopen brez omejitev. Sicer za vodene oglede skrbi Milka Jernejčič, ki je prava zakladnica podatkov in zanimivih zgodb o gradu in občini Žužemberk. »Večkrat smo na občini deležni pohval obiskovalcev za njeno vodenje,« pove.

KDAJ ODPRTJE ŽELEZARNE

Občina se je letos odločila tudi za prenovo litoželeznega vodnjaka pred gradom, ki je bil narejen v Auerspergovi železarni na Dvoru. Ta je bil po podatkih novomeške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine nazadnje obnovljen leta 1992, tokrat so celoten vodnjak prebarvali s temno grafitno sivo barvo, kačje glave, ki brizgajo vodo, pa z zlato. Ko smo že omenili železarno, vsi že težko čakajo odprtje prenovljenega in rekonstruiranega kompleksa, ki je bilo sprva načrtovano že za lanski občinski praznik, a se je zaradi takšnih in drugačnih razlogov vse skupaj zavleklo. Zdaj je, kot kaže, vse nared, s programom, ki ga je pripravila direktorica Zavoda Žužemberk, so na kulturnem ministrstvu zadovoljni in le še čakajo na podpis pogodbe za prevzem kompleksa v upravljanje.

Prenovljena nekdanja železolivarna že zdaj ne sameva. Ob njej se ustavljajo mimoidoči, si jo ogledajo od zunaj in se sprehodijo po na novo urejeni sprehajalni poti ob njej, ki ponuja pogled na lehnjakove pragove v reki Krki ter povezuje betonski in leseni most. »Tudi z Novinčevimi, ki imajo čez cesto železolivarski muzej in galerijo, se dogovarjamo za sodelovanje. Sicer pa imamo v občini še kar nekaj zanimivosti, vrednih ogleda,« še pove Tjaša Primc in doda, da se trudi izkoristiti vsako možnost, da predstavi občino, kot je to nedavno naredila na blogu Visit Dolenjska.

Članek je bil objavljen v julijski tiskani številki Dolenjskega lista

M. Žnidaršič

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava