DL: S traktorjem nad grobove

19.9.2024 | 14:40

Pokopališče v Srebrničah kosijo z manjšim traktorjem, tudi grobna polja, ki so jih prej kosili s kosilnicami – Odgovor Komunale: Gre za vozila specialne parkovne tehnike

Zelene površine na novomeškem pokopališču v Srebrničah so letos začeli kositi z ogromno kosilnico oziroma z manjšim traktorjem, s katerim se zapeljejo kar čez grobove, na katerih po košnji ostajajo tudi kolesnice. Prej so grobna polja kosili z navadnimi kosilnicami, travnik okrog grobov pa z malim traktorjem, je povedala občanka, ki se je s svojim problemom pred kratkim obrnila na uredništvo Dolenjskega lista, in dodala, da je nekulturno in zanjo boleče, da gredo s temi širokimi gumami čez grob.

Traktor, s katerim kosijo pokopališče v Srebrničah. (Foto: B. Blaić)

Traktor, s katerim kosijo pokopališče v Srebrničah. (Foto: B. Blaić)

»Žara je položena v betonsko nišo, stene in pokrov niše so debeli kaka dva centimetra, pokrov pa je le kakih 20 centimetrov pod zemljo. Ko zapeljejo čez grob s tistim traktorjem, vse vibrira. Bojim se, da bo kaj počilo in bo v grob curela voda. Groza me je, da bo žara s posmrtnimi ostanki očeta v vodi, blatu. Nočem, da kdo vozi s traktorjem čez grob mojega očeta,« je prizadeto pripovedovala.

Na njene pripombe in pritožbe se je odzval vodja splošne komunale v Komunali Novo mesto Simon Štukelj: »Pripombe, ki jih je poudarila vaša bralka, in tudi vsa druga zaznavanja potrjujejo, da je mestno pokopališče Srebrniče nekoliko specifično. Pa tudi sicer je razumevanje in dojemanje pokopališkega prostora kot takega stvar osebnih pogledov, ki pa so lahko zelo različni. Pokopališče se razvija in oblikuje vse od prvega pokopa, tako da smo v teh skoraj 24 letih zasedli že več kot tisoč grobov. Morda so si vzdrževalci v tistih prvih letih lahko privoščili več ročnega dela, v obsegu in dinamiki, kot se to izvaja danes, pa so za to delo potrebna učinkovitejša orodja. Kljub vsemu, da ne bo ustvarjena napačna predstava, tu ne gre za velike kmetijske traktorje, ampak za vozila specialne parkovne tehnike, ki so namenjena izključno za vzdrževanje zelenih površin. Vožnja in obremenitev žarnega vložka je na žarnem grobu nemogoča, ker je na tem mestu postavljen ležeči nagrobnik in bi to v praksi pomenilo, da bi moral zapeljati celo čez nagrobnik. V primerih, ko je žarna školjka vkopana v t. i. klasično grobno polje, je globina tolikšna, da so ti temenski pritiski tako majhni, da ne morejo povzročiti poškodb. To dejstvo potrjuje tudi izkušnja teh 24 let. V tem času nismo nikoli naleteli na prav nobeno poškodbo žarnega vložka. Takšna praksa vzdrževanja pokopališča je razširjena tudi na drugih pokopališčih v Sloveniji.«

Članek je bil objavljen v avgustovski tiskani številki Dolenjskega lista

I. V.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava