DL: Trg dela - Najbolj iskanih delavcev ne dobijo

26.11.2024 | 14:00

Delodajalci so v Sloveniji v avgustu 2024 Zavodu za zaposlovanje sporočili, da iščejo delavce za 14.219 delovnih mest, od katerih slabi dve petini za nedoločen čas, preostala pa za določen čas. V vsem letu do zdaj so iskali prek zavoda 108.886 delavcev. Med področji, na katerih je največ prostih delovnih mest, so po avgustovskih podatkih izobraževanje in šport, zdravstvo, nega in socialne storitve. Kakšni so nekateri podatki za naše območje?

Med najbolj iskanimi na trgu dela so delavci za zdravstveno nego in  socialno oskrbo. (Fotografija je simbolična. Foto: DSO Novo mesto)

Med najbolj iskanimi na trgu dela so delavci za zdravstveno nego in socialno oskrbo. (Fotografija je simbolična. Foto: DSO Novo mesto)

Kot pravijo v sevniški območni službi Zavoda za zaposlovanje, je bilo v Posavju konec avgusta registriranih 2.009 brezposelnih oseb. V letošnjih prvih osmih mesecih je bilo do konca avgusta pri sevniški območni službi objavljenih 3.777 prostih delovnih mest. Ob koncu avgusta 2024 je bilo tam v evidenci med 2.009 brezposelnimi 393 mladih v starosti do 29 let. Mladi so ob koncu avgusta predstavljali slabo petino med vsemi brezposelnimi.

Za vse več dejavnosti vse težje najdejo osebe, ki ustrezajo pričakovanjem delodajalcev.

V prvih osmih mesecih letošnjega leta se je iz evidence območne službe Sevnica zaradi zaposlitve odjavilo 256 mladih do 29 let. Mladi do 29 let, ki so se v prvih osmih mesecih letošnjega leta odjavili iz evidence sevniške območne službe zaradi zaposlitve, so bili v povprečju brezposelni slabega pol leta, med njimi so iskalci prve zaposlitve delo našli v povprečju v nekaj manj kot desetih mesecih, medtem ko so se iskalci ponovne zaposlitve v povprečju zaposlili v dobrih štirih mesecih.

Izmed prijavljenih konec avgusta 2024 je bilo 818 oziroma 40 odstotkov oseb s končno osnovno šolo ali manj, oseb z nižjo ali srednjo poklicno izobrazbo je bilo 538 ali slabih 27 odstotkov, 442 ali 22 odstotkov je bilo oseb s srednjo tehniško, strokovno ali splošno izobrazbo, 211 brezposelnih oseb pa ima visokošolsko izobrazbo. V prvih osmih mesecih letošnjega leta se je iz evidence sevniške območne službe zaposlilo 866 oseb.

Ob koncu avgusta je bilo v Posavju največ registriranih brezposelnih v občini Krško (854), med katerimi je bil tudi najvišji delež mladih v starosti do 29 let, skoraj petina vseh brezposelnih v občini Krško.

Sicer se je brezposelnost še nadalje zmanjševala na medletni ravni in tako je v primerjavi z lanskim avgustom upadla v vseh posavskih občinah. Najbolj se je zmanjšala v občini Bistrica ob Sotli, saj je bilo ob koncu letošnjega avgusta tam registriranih dobrih 26 odstotkov manj brezposelnih kot v avgustu preteklega leta, najmanj pa se je registrirana brezposelnost zmanjšala v občini Kostanjevica ob Krki, in to za slabih 5 odstotkov.

Katera dela

Med najbolj iskanimi delavci so čistilci in gostinci, delavci v gradbeništvu, učitelji, vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev predšolskih otrok, prodajalci in poklici za zdravstveno in socialno oskrbo na domu. Primanjkuje pa delovnih mest za zaposlovanje invalidov.

Na ta področja območna služba preko zaposlitvenih načrtov tudi usmerja prijavljene brezposelne. Dejansko zaposlovanje je odvisno od izobrazbe, izkušenj in kompetenc osebe oziroma uspešnosti nastopa na trgu dela ter zahtev in izbire delodajalca, kot pravijo na sevniški območni službi.

Ob hkratnem visokem povpraševanju delodajalcev, nizki brezposelnosti in nadpovprečno neugodni strukturi brezposelnih, kot je velik delež dolgotrajno brezposelnih, invalidov ter starih nad 50 let, za vse več dejavnosti vse težje najdejo osebe, ki ustrezajo pričakovanjem delodajalcev.

Sezonski delavci

V Posavju je precejšnje povpraševanje po sezonskih delavcih. Delodajalci povprašujejo zlasti po obiralcih zelenjave in sadja, viličaristih, traktoristih in delavcih za pakiranje blaga. »Letos so delodajalci prek objave sezonskega dela na območni službi Sevnica iskali 80 sezonskih delavcev, nakar jih je bilo napotenih več, zaposlilo se je le nekaj brezposelnih oseb, podatkov o točnem številu zaposlitev (vseh) oseb pri delodajalcih na teh delovnih mestih sevniška služba nima.

Od januarja do avgusta 2024 so delodajalcem s sedežem na območju območne službe Sevnica izdali 528 delovnih dovoljenj, med njimi 420 za sezonska dela v kmetijstvu s pogodbenim delom ter 619 soglasij k enotnemu dovoljenju za prebivanje in delo, med njimi 195 soglasij za sezonsko delo,« pravi vodja sevniške območne službe Polona Mirt.

Novo mesto

Novomeški območni službi Zavoda za zaposlovanje so od januarja do avgusta delodajalci sporočili 4.823 prostih delovnih mest. Vsak mesec delodajalci sporočijo območni službi več kot 600 potreb po delavcih. Na območju te službe je bilo konec avgusta registriranih 2.567 brezposelni, kar je za 134 oziroma 5 odstotkov manj kot avgusta 2023. Med prijavljenimi brezposelnimi je 591 mladih do 29 let. Od teh jih ima osnovno šolo ali manj 409, nižjo srednjo poklicno šolo 69, srednjo strokovno ali splošno šolo 74 oseb, višjo, visoko ali univerzitetno izobrazbo pa ima 39 mladih.

Manj kot polovica mladih do 29 let je prijavljena v evidenci zavoda eno leto ali več. Povprečno trajanje brezposelnosti v mesecih je pri mladih nekaj več kot 20 mesecev. V prvih osmih mesecih tega leta se je zaposlilo ali samozaposlilo 314 mladih starih do 29 let, pravijo na območni službi Novo mesto. Potrebe po delavcih so glede na področja in število v evidenci novomeške območne službe Zavoda za zaposlovanja precej podobne prej omenjenim, ki jih ugotavlja sevniška območna služba. »Skoraj v vseh poklicih, kjer se pojavlja največje povpraševanja delodajalcev, ni mogoče zagotoviti dovolj delavcev, kot so čistilci, strežniki, delavci v gradbeništvu, vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, gostinci, delavci v zdravstveni negi,« pravi Saša Rebek Modic iz območne službe Novo mesto.

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista

M. Luzar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava