Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Esperanto - univerzalni jezik. Ga želiš obvladati?


Anton Mihelič predsednik  Kluba esperantistvo Posavja
13. 7. 2013, 09.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

esperanto.jpg
Esperantisti z zastavo in simbolom esperanta

##IMAGE-2468565##

Želiš spoznati zanimivosti esperanta, edinstvenega univerzalnega jezika na poti mednarodne uveljavitve? Če je tvoj odgovor pritrdilen, te vabim, da se nam pridružiš na Srečanjih z esperantom (KUNVENOJ PER ESPERANTO).

Zakaj bi se nam pridružil-a? Zato, ker se boš na prijeten in družaben način lahko naučil-a osnovnega sporazumevanja v najbolj pravičnem, zanimivem, melodičnem in razmeroma lahkem univerzalnem jeziku.

Predvsem se nam boš pridružil-a zato, ker se bomo skupaj učili osnovnega komuniciranja v esperantu, jeziku, ki bi naj postal univerzalno sredstvo sporazumevanja z ljudmi po celem svetu.

Esperanto je jezik, ki si že kar nekaj časa prizadeva postati mednarodno priznan. Zakaj pravimo, da je najbolj pravičen in univerzalen? Zato, ker je za razliko od sedanjih »svetovnih« jezikov »velikih«, kot so angleščina, nemščina, francoščina, kitajščina, ruščina, ... enako dostopen za vse narode sveta, obenem pa ne izrinja nobenega nacionalnega ali svetovnega jezika. V esperantu pišemo tako, kot govorimo in obratno. Lahko komuniciramo s katerim koli esperantistom iz celega sveta na enak način.

Za "svetovne" jezike oz. jezike "velikih" velja, da se jih morajo učiti vsi tisti narodi, katerih jezik ne more biti spoznan za "svetovnega". Anglež, npr., se ne rabi učiti slovenščine, Slovenec pa se mora učiti angleščine, če hoče, da ga bo Anglež razumel.

Na srečanjih bomo pisali, klepetali, prevajali in tudi peli v esperantu. Pri tem bomo uporabljali tako klasična, kakor tudi sodobna elektronska učna pomagala. Naučili se bomo komunicirati z esperantisti po vsem svetu in uporabljati učne pripomočke za samostojno učenje jezika. Povabili bomo lahko tudi nekatere vidne esperantiste in se z njimi pogovarjali v esperantu. Pripravili bomo mini esperantsko razstavo in izdelali zgibanko o naših srečanjih za širšo javnost. Pisali bomo članke za javno objavo, lahko pa bomo tudi nastopali na raznih prireditvah.

Imeli bi 15 srečanj po 90 minut, in sicer predvidoma enkrat tedensko, torej, v skupnem trajanju 30 pedagoških ur (pedagoška ura traja 45 minut). Sicer pa bi se o urniku, številu, trajanju in vsebini naših srečanj dogovorili na uvodnem sestanku.

Prijaviš se lahko na e- naslov predsednika kluba Antona Miheliča, antonmhl@gmail.com, ali na njegov mobilnik: 031/762-355.

Srečanja bomo organizirali v jesenskem ali zimsko-pomladanskem času, brž, ko bo prijavljenih 10-12 interesentov.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.