O preteklosti in prihodnosti Gutenwerda

##IMAGE-3835240##
Kulturni večer ob zaprtju razstave Prebujeni srednjeveški trg Gutenwerd, ki je v Gasilskem domu v Dobravi na ogled od 20. junija do konca oktobra 2019, bo posvečen preteklosti srednjeveškega naselja Gutenwerda in hkrati prihodnosti tega pomembnega arheološkega najdišča na Otoku pri Dobravi.
Vabilo na kulturni večer:
O preteklosti in prihodnosti Gutenwerda
dvorana Gasilskega doma Dobrava pri Škocjanu, 25. oktober 2019, ob 18h
Predstavili bomo zgodovino freisinškega trga Gutenwerda, ki so ga leta 1473 uničili Turki, in arheološke raziskave Narodnega muzeja iz Ljubljane v letih 1967-1984, ki so odkrile ostanke regionalno pomembne srednjeveške naselbine in številne najdbe vsakdanjega življenja takratnih prebivalcev. To je v Sloveniji doslej edina arheološko odkrita in sistematično raziskovana opuščena urbana naselbina iz srednjega veka ter eno najpomembnejših arheoloških najdišč iz te dobe. Zaradi svoje ohranjenosti je izjemna tudi v evropskem merilu.
Pomen Gutenwerda bomo osvetlili z vidika njegove lege ob spodnjem toku Krke, ob regionalni cesti med Ogrsko in Italijo ter ob večstoletni meji med srednjeveškim nemškim cesarstvom in ogrskim kraljestvom. Pokazali bomo tudi mesto in vlogo Gutenwerda v primerjavi z drugimi srednjeveškimi naselbinami ob Krki: Novim mestom, Kostanjevico in še posebej Kronovim, ki je prav tako opuščen srednjeveški trg, vendar doslej še ni bil natančneje lokaliziran niti raziskovan.
Narodni muzej Slovenije namerava v sodelovanju z nekaterimi drugimi ustanovami nadaljevati raziskave najdišča na Otoku pri Dobravi in arheološkega gradiva, ki ga hrani v svojih zbirkah. Cilj je postopna objava izbranih skupin arheoloških najdb in priprava velike razstave o Gutenwerdu leta 2023, ob 550. obletnici uničenja te naselbine.
Na Otoku pri Dobravi želimo izvesti nove, predvsem geofizikalne raziskave arheološkega najdišča, samo lokacijo z ostalinami bolje označiti, najdišče in zgodovino srednjeveškega Gutenwerda pa približati javnosti ter ju narediti prepoznavna v slovenskem in tudi širšem prostoru. Zato bomo v tem večeru predstavili dosedanje izkušnje z geofizikalnimi raziskavami arheoloških najdišč in potencial takšnih nedestruktivnih raziskav na območju nekdanjega Gutenwerda. Razgrnili pa bomo tudi nekaj idej in predlogov za sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in pristojnimi ustanovami, tako z občinama Škocjan in Šentjernej kot tudi s šolami s tega območja. Skupna skrb za našo kulturno dediščino ne pomeni le prizadevanj za njeno ohranjanje na terenu, ampak tudi za boljše poznavanje te dediščine in za njeno vključevanje v kulturne, izobraževalne, turistične in druge programe in prireditve, ki naj bogatijo vse nas, domačine in obiskovalce.
Vljudno vabljeni!
Program:
Tomaž Nabergoj: Arheološko najdišče Otok pri Dobravi
Stane Granda: Gutenwerd in zgodovina srednjeveških urbanih naselbin ob Krki
Branko Mušič: Geofizikalne raziskave arheoloških najdišč – izkušnje in možnosti
Natalija Mihelčić Gradišar: Vključevanje lokalne zgodovine v šolski pouk in dejavnosti
Po tem programu bo k besedi (vprašanjem, mnenjem, predlogom) vabljeno tudi občinstvo.
Sledi druženje z manjšo pogostitvijo.
Sodelujoči:
dr. Stane Granda, zgodovinar, upokojeni raziskovalec na Zgodovinskem inštitutu Milka Kosa ZRC SAZU v Ljubljani in zaslužni profesor na Univerzi v Novi Gorici
dr. Natalija Mihelčić Gradišar, zgodovinarka, učiteljica zgodovine na Osnovni šoli Stopiče
dr. Branko Mušič, geolog in arheolog, raziskovalec in predavatelj na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani
dr. Tomaž Nabergoj, arheolog in zgodovinar, kustos v Narodnem muzeju Slovenije, Ljubljana
Ideje za sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in šolami:
1. Srednjeveški dan na OŠ Škocjan: delavnice za otroke od 5. do 9. razreda na temo vsakdanjega življenja v srednjeveškem Gutenwerdu (od 9h do 13h, po 13h in do 17h se lahko pridružijo ostali obiskovalci); v sodelovanju z NMS in Druščino Zlate ostroge; učenci se vživijo v vsakdanje življenje v srednjem veku na podlagi fotografij, risb in replik predmetov, izkopanih na Otoku pri Dobravi in na drugih arheoloških najdiščih v Sloveniji, ter na podlagi kostumov oz. oblačil, značilnih za srednji vek; spoznajo se s srednjeveško oblačilno kulturo, prehrano, obrtjo, denarjem, igrami idr.
2. Izdelava spletne strani Gutenwerd – nekoč je bil srednjeveški trg: v sodelovanju NMS, Občine Škocjan, Občine Šentjernej, ZVKDS, OE Novo mesto idr.; ta spletna stran bi bila namenjena predstavitvi zgodovine in arheologije Gutenwerda, prikazu sodobnih raziskav, promoviranju dogodkov (npr. Srednjeveški dan ali razstava leta 2023), zanimivostim iz srednjeveškega vsakdanjika na območju Kranjske oz. slovenskih dežel v srednjem veku
3. Zelišča in začimbe v srednjem veku – tematski večer ali delavnica v Zeliščarskem centru JV Slovenije v Škocjanu
4. Stalna razstava o Gutenwerdu v bodočih muzejskih prostorih v prenovljenem bivšem župnišču (Občina Škocjan v sodelovanju z NMS in ZVKDS, OE Novo mesto)
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se