© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Odgovor Občine Šentjernej na prispevek ''Gorenje Gradišče požarno ogroženo? Vaščani nemočni''


15. 6. 2018, 14.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzpozar008.jpg
Rdeči petelin na silvestrovo 2013 v Gorenjem Gradišču (Foto:arhiv DL)

##IMAGE-3881891##

18. maja smo na našem portalu objavili prispevek, v katerem vaščani Gorenjega Gradišča opozarjajo, da v njihovi vasi primanjkuje vodnih hidrantov, da so požarno ogroženi, na kar opozarjajo že vrsto let, a da se nič ne spremeni. Danes smo na njihove trditve prejeli odgovor Občine Šentjernej, ki ga objavljamo v celoti:

''Ne drži, kot navaja sam članek, da krajani pravijo, da na občini Hrovata ne uspejo dobiti po telefonu, ves čas naj bi se izgovarjal na sestanke. Na klice se ne oglaša, niti jih ne pokliče nazaj. Navedba, da se Hrovat Janez na klice ni odzval, je neresnična, niti ni jasno, kdo iz Gorenjega Gradišča naj bi klical. Prejel je dva klica iz iste mobilne številke. Obakrat je bil službeno na sestanku, kar je osebo, ki je klicala, obvestil s SMS sporočilom. Osebo je po sestanku dvakrat poklical, vendar se ta oseba ni oglasila. Kdo je dejansko klical, je ugotovil šele po prejetem grozilnem SMS sporočilu in obisku te osebe pri županu. Vse te trditve je možno dokazati z evidenco klicev in SMS sporočil.

Na navedbe, da so se krajani obrnili tudi na župana občine Šentjernej Radka Luzarja. Ta težav ne vidi, pravi, da je potrebno pridobiti le strokovno mnenje gasilcev v Maharovcu in da je občina dolžna pomagati pri zagotavljanju varnosti domov in imetja pred ognjem in ostalimi katastrofami, ki v trenutku lahko posamezniku vzamejo dom, premoženje, celo življenje podajamo pojasnilo, da je v Občini Šentjernej na vodovodnem omrežju vgrajenih 395 hidrantov od katerih je 273 nadzemnih in 122 podzemnih. Ob vsaki novogradnji ali obnovi vodovoda se vgradijo nadzemni hidranti, starejši vodovodi imajo pač podzemne. V Gorenjem Gradišču je bil vodovod zgrajen v letu 1975, na tem vodovodu sta vgrajena dva podzemna hidranta v razdalji 180 metrov, kar je bilo skladno s takratnimi normativi. Pri obnovah ali novogradnjah se vgrajujejo nadzemni hidranti. V Gorenjem Gradišču ni evidentiranih večjih okvar vodovoda, zato obnova še ni predvidena. Po dogovoru, sklenjenem v letu 2017 med Komunalo Novo mesto, Gasilsko zvezo Šentjernej in Občino Šentjernej, bodo nadzemni hidranti, ki so nameščeni na starem vodovodu na relaciji Hrastje – Dolenje Mokro Polje, po končani gradnji novega vodovoda, odstranjeni, obnovljeni in vgrajeni na nekaterih mestih, kjer so sedaj podzemni hidranti. Med drugim bosta dva hidranta vgrajena tudi v Gorenjem Gradišču. To bo izvedeno v letošnjem letu.

Hidranti so sicer namenjeni gašenju, vendar ne direktnemu gašenju iz hidrantov temveč za polnjenje gasilskih cistern. Gasilci na intervencije pridejo z že napolnjenimi cisternami, nato jih po potrebi polnijo na najbližjih hidrantih.

Ne samo v Občini Šentjernej, na celotnem območju, ki ga z vodo oskrbuje Komunala Novo mesto, je veliko vasi in zaselkov, ki so z vidika požarne varnosti oskrbljeni bistveno slabše. Je pa res, da imajo gradiščani soseda oziroma lastnika posesti, ki bi z ureditvijo svoje posesti bistveno pripomogel k izgledu kot varnosti v vasi.

S spoštovanjem,

Pripravil: Rajko Grimšič Občina Šentjernej


Vodja oddelka za pravne in splošne zadeve

Župan Radko Luzar''


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.