Pletenje čebule v pletenice - zakaj je to dobro in koristno?



V soboto, 19. septembra, se je Turistično društvo Lovrenc Raka v sklopu svojega letnega plana ponovno združilo na kmetiji Pečarič, kjer so pletli raško čebulo v pletenice. Po besedah lastnika kmetije Braneta Pečariča so kot društvo vezli čebulo pred dvema letoma v njegovi zidanici, letos pa so to opravili na njegovi kmetiji. Gre za unikatno delo in ohranjanje tradicije, prav tako pa tudi ohranjanje ter delo njihovih prednikov.
V preteklih časih ni bila pomembna teža pletenic, katere so njihove babice prodajale na tržnicah, temveč število čebul v pletenici (rešti).Če je bila bolj drobna, jih je bilo 11, če pa je bila bolj debela, pa je bilo v pletenici do 13 čebul.
Hkrati so tudi ugotovili, da se podaljša obstojnost čebule, da ne odganja ali ne kali, če jih spleteš v pletenice, ker tako prekineš njeno nadaljne delovanje. Pletenico potem obesiš v suhih prostorih (kozolci, podi, v starih kaščah).
Tudi letos so pletli na dva načina, s špago (vrv), po starih običajih pa z mečičkem (širokolistnati rogoz). Prav tako se je mečiček (širokolistnati rogoz) nekoč uporabljal za tesnenje vratic na vinskih sodih. Letos so tudi začeli s shranjevanjem na sodobnejši način - da poškodovano čebulo (seveda poškodovane delce odstranijo) pasterizirajo-konzervirajo z malo dodatka masti in soli in jo spravijo v kozarce, kjer čaka na nadaljnjo uporabo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se