Vključevanje otrok priseljencev v programe nevladnih organizacij

##IMAGE-3048088##
Nevladne organizacije, ki delujejo na področju mladinskega dela v Posavju, se pri svojem delu srečujejo z večjim številom otrok in mladostnikov priseljencev. Ker se že v svojem poslanstvu pogosto zavežejo k ponujanju enakih možnosti za vse, ne glede na nacionalnost, ekonomski in socialni položaj, se mnoge na vključitev udeležencev iz vrst priseljencev tudi dodatno pripravijo, saj jim želijo olajšati vključevanje v novo kulturno okolje. Kakor navaja članek v Posavskem obozorniku št. 4 iz leta 2020, predstavljajo državljani tujih držav, ki prebivajo na območju naših šestih občin, kar dobrih osem odstotkov vsega prebivalstva. Pri tem jih je največ v občinah Krško in Sevnica, večinoma pa prihajajo iz držav bivše Jugoslavije, predvsem Bosne in Kosova. Ravno otroci in mladi so tisti, ki najhitreje sprejmejo naš jezik, kulturo in način življenja, kar dolgoročno pripomore k boljšemu družbenemu sožitju.
Večje število udeležencev iz vrst priseljencev zaznavajo tudi v produkciji LIJAmedia in Družinskem inštitutu Zaupanje, ki v Krškem in Sevnici organizirata dnevne aktivnosti za otroke in mlade. V LIJAmedia prihajajo na njihovo tedensko Filmsko točko predvsem otroci in mladi iz starega Krškega, kjer ima organizacija svoje prostore, v Sevnici pa se v aktivnosti Večgeneracijskega centra Sevnica, ki potekajo v prostorih mladinskega centra, vključujejo otroci in mladi iz mesta Sevnica. Tako Družinski inštitut Zaupanje, kot produkcija LIJAmedia pri svojem delu v aktivnosti pogosto vključujeta otroke in mlade iz različnih ranljivih skupin, pa naj bodo to priseljenci, udeleženci iz vrst gluhih in naglušnih, avtistov, udeleženci s slabšim ekonomskim statusom ali tveganjem socialne izkjučenosti ali udeleženci iz podeželja, ki nimajo enakega dostopa do aktivnosti kot tisti iz urbanih središč. V okviru svojih aktivnosti jim omogočajo sprejemajoče in spodbudno okolje, enake možnosti in zanimive aktivnosti, pri katerih razvijajo številne sposobnosti in talente ter pridobivajo nova znanja. V ta namen so v lanskem letu tudi pridobili s strani Ministrstva za javno upravo podprt konzorcijski projekt: Močni-povezani-učinkoviti; za večjo vključenost vseh, v katerem poleg navedenih organizacij sodelujejo še Društvo gluhih in naglušnih Posavja Krško, Mladinsko društvo Bistrica ob Sotli, kot priduženi partnerji pa še Zavod Emma, center za pomoč žrtvam nasilja Krško, zavod Dobra družba, stična točka za nevladne organizacije v Posavju ter Občina Sevnica. V okviru konzorcija se redno srečujejo, izobražujejo, razvijajo nove programe, hkrati pa tudi budno spremljajo situacijo v okolju in se nanjo ustrezno prilagajajo.
Pri udeležencih iz vrst priseljencev pogosto zaznavajo, da se ti otroci in mladi srečujejo s številnimi stiskami, pogosto so šele prvo leto v Sloveniji, ne poznajo jezika, težko se izražajo, kljub dobremu šolskemu v prejšnji državi, so primorani ponavljati razred, pesti jih izguba socialnega okolja, stika s sorodniki in prijatelji. Starši velikokrat ne poznajo številnih možnosti za obšolske dejavnosti, v katere bi se lahko vključili, zato so v popoldanskem času pogosto prepuščeni ulici. Različne nevladne organizacije jim s svojimi program ponudijo varen prostor, zanimive aktivnosti, možnost za učenje slovenskega jezika, spoznavanje naše kulture in grajenje socialne mreže izven njihove nacionalne skupnosti. S tem si povečajo možnosti za izobrazbo, zaposlitev in aktivnejše vključevanje v družbo, spoznavajo slovenske udeležence ter udeležnce drugih narodnosti, s čimer se povečuje tudi medsebojno razumevanje in strpnost.
Ranljive skupine, ne glede na naravo njihove ranljivosti, pogosto potrebujejo dodatno podporo in motiviranje za vključitev v družbo. S tem vsi skupaj pripomoremo k boljši družbi in prijetnejšemu življenju za vse v našem okolju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se