Zimsko usposabljanje jamarske reševalne službe



V soboto, 19.2. smo imeli jamarski reševalci zimsko usposabljanje ter potrjevanje statusa modula a za helikopter. Začetek usposabljanja je bil na Brniku, kjer se nas je zbralo 52 jamarskih reševalcev in vseh sedmih reševalnih centrov (Velenje, Ljubljana, Kranj, Novo mesto, Postojna, Sežana in Tolmin). Gre za usposabljanje za uporabo zrakoplovov za potrebe zaščite, reševanja in pomoči. Inštruktorji nas pri tem seznanijo z vrstami in tehničnimi značilnostmi helikopterjev, z možnostjo uporabe helikopterja, z meteorološkimi vplivi na let helikopterja, s skupno in osebno tehnično opremo in z njeno pravilno uporabo, usposobijo za varno in varno gibanje ob in v helikopterju. Po uspešni vaji obnašanja ob in v helikopterju po skupinah, so na po cca 10 v skupini odpeljali na Kriško planino na Krvavec, kjer se je nadaljevalo zimsko usposabljanje. Za tovrstne transportne nam stoji ob strani 15 helikopterski bataljon Slovenske vojske.
Pomen zimskih usposabljanj je, da se znamo jamarski reševalci v primeru nesreče v kakšni izmed gorskih jam gibati tudi v težkih zimskih razmerah. Skupina jamarskih reševalcev, kateri smo bili s turnimi smučmi, smo se podali na vrh Velikega Zvoha ter nato odsmučali do zgornje postaje gondole. Ostali del skupine se je podal peš. Poleg dobre kondicijske pripravljenosti, reševanja iz jam, žičnic, sotesk in ostalih težko dostopnih predelov pa moramo biti jamarski reševalci dobro usposobljeni tudi za dostope do jam v zimskih razmerah. Poskrbeti moramo v prvi vrsti za svojo varnost, kar lahko v veliki meri dosežemo z dobro pripravljenostjo. Le tako bomo lahko uspešno reševali v primeru intervencije. Usposobljeni smo torej tudi za varno ustavljanje s cepinom, delo z lavinskimi žolnami, uporabo turnih smuči, krpelj, derez.
Jamarski reševalci se še kako dobro zavedamo, da je zimsko usposabljanje ključnega pomena za morebitna reševanja v zimskem času. Večina visokogorskih jam se raziskuje v zimskem času, saj se vhod v jame takrat lažje najde, poleg tega pa so v zimskem času v jamah idealni pogoji za raziskovanje. Poleti je pogosto preveč vode. Tokrat so bile razmere za usposabljanje sicer idealne, ampak četudi ne bi bile, bi usposabljanje izvedli. Pripravljeni moramo biti v vseh razmerah. Če bo prišlo do nesreče v slabih razmerah, bomo v vsakem primeru priskočili na pomoč. Seveda pa ob tem ne pozabimo tudi na lastno varnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se