Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Artiški sadjarji na Južni Tirolski


8. 7. 2009, 00.00
Posodobljeno
13:29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

111prihod_v_sadpicture_001.jpg
Arhiv Lokalno.si
Ogled ekološkega nasada
111prihod_v_sadpicture_001.jpg
Prihod v ekološki sadovnjak, v ospredju Andreja Brence in Michaela Erschbamer

Sadjarsko društvo Artiče, ki ga kot predsednik vodi Miha Haler, upokojeni ravnatelj tamkajšnje osnovne šole, vsako leto v svojem programu dela poleg ostalega predvidi tudi več strokovnih ekskurzij, po možnosti vsaj eno tudi v tujino. Slednjo so letos načrtovali za ogled Južne Tirolske, kjer pridelajo okrog 40 odstotkov vseh jabolk v Evropi. Sicer tokratna dvodnevna ekskurzija ni bila prva v ta sadjarski predel Evrope, a kot pravijo artiški sadjarji, na Južni Tirolski lahko vedno kaj novega vidijo in se kaj novega naučijo, čeprav absolutna primerjava s Posavjem tako glede podnebja kot tal ni mogoča. Podnebje je bolj mediteransko, tla pa obilno »obdarjena« s podtalnico. Tako vse nasade brez posebnih težav namakajo oziroma predvsem orošujejo. Večina jih je tudi že zaščitenih s protitočno mrežo.

Tokrat so se sadjarji odpravili v okolico Bolzana; prvi dan so se najprej ustavili v Terlanu (15 km severno od Bolzana), kjer jih je sprejela svetovalka za ekološko sadjarstvo Michaela Erschbaher. Po krajšem uvodnem predavanju o njihovi ekološki pridelavi so izvedeli, da ekološko pridelujejo standardne sorte, pri njih prednjači zlati delišes, ne pa odpornih sort, kot je to pri nas. Pri zaščiti se poslužujejo le bakrenih sredstev in že razmišljajo tudi za naprej, ko tudi ta ne bodo več dovoljena. Z voluharjem, ki je v posavskih sadovnjakih trenutno skoraj problem številka 1, zaenkrat nimajo večjih težav.

Sicer pa je Južna Tirolska znana po tem, da so kmetije majhne, v povprečju ima sadjar le 2,5 ha zemlje, zato je obdelan prav vsak košček. Tako so sadovnjaki skoraj sredi mesta, ko stopiš iz hiše, si že v nasadu, obdelane in zasajene so tudi brežine, prav tako so sadovnjaki in vinogradi v višjih predelih, kjer se zdi, da je dostop nemogoč.

Popoldne pa so si ogledali še čudovit botanični vrt v gradu Trauttmansdorf pri Meranu, kjer je tako rekoč »rastlinski svet v malem«.

Drugi dan so sadjarji obiskali poskusno posatjo v Laimburgu, kjer sta jih sprejela pomolog Martin Höller in fiziolog Philipp Brunner. To je največja poskusna postaja v tem delu Evrope in izvaja poskuse za vse kulture, ne le za jablane. Po krajši predstavitvi poskusne postaje so najprej izvedeli nekaj podrobnosti o poskusih pri vzgojnih oblikah jablan in kasneje še o poskusih za nove sorte. Od 15.000 sort, ki jih preizkusijo, jih izberejo med 50 in 60, ki jih v naslednjih korakih preizkušajo naprej - ves ciklus, da dobijo preizkušeno novo sorto, traja 17 let.

Popoldne pa so si ogledali še sadjarsko kmetijo v Montagni blizu Terlana, kjer jim je lastnik razkazal del svojih nasadov. Tam so lahko med drugim videli, kako zaščiti mlada drevesa pred zajci, ki so pri njih večja nadloga kot voluharji, čeprav jih tudi ti »obiščejo«. V njihovih nasadih so drevesa nižja kot na ekološki kmetiji v Terlanu, videli pa so lahko tudi mlad nasad, v katerem so sadike vzgojene v »be baum« obliki - to so drevesa z dvema glavnima debloma. 

Strokovni vodja dvodnevne ekskurzije sadjarjev (in prevajalka) je bila inž. Andreja Brence, specialistka za sadjarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Novo mesto.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.