Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Obnova vendarle pred vrati?


25. 7. 2010, 00.00
Posodobljeno
09:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

grad_rajhenburg.jpg
A. K., arhiv DL
Pogled na brestaniški grad bo mogoče že v bližji prihodnosti precej drugačen. (Foto: A. K., arhiv DL)

##IMAGE-2565845##

Grad Rajhenburg v Brestanici, ki je po dolgotrajnem denacionalizacijskem postopku od leta 2004 tudi uradno v lasti krške občine, bi lahko konec tega poletja dočakal začetek že večkrat obljubljene prenove. A vse bo odvisno od uspeha občine na razpisu kulturnega ministrstva za pridobitev evropskega denarja, katerega rezultati naj bi bili znani najkasneje v mesecu dni.

Obnova spomenika državnega pomena, ki je v pisnih virih omenjen kot najstarejši grad na Slovenskem, naj bi stala 5 milijonov evrov, pogoj za njeno izvedbo pa je uspeh na razpisu, na katerega so v občini čakali več let. Že leta 2008 so namreč javnosti predstavili projekt obnove gradu, ki ga je izdelalo podjetje Gea Consult, ki je med drugim sodelovalo tudi pri obnovi gradu Pišece.

Našemu domnevno najstarejšemu gradu se tako v prihodnosti obetajo precejšnje spremembe. Po besedah vodje projektne skupine za obnovo brestaniškega gradu Alenke Černelič Krošelj nameravajo tako ponovno zgraditi varovalni grajski jarek z dvižnim mostom in urediti večji prostor v drugem nadstropju, ki bo služil kot dopolnilni prostor za prireditve na dvorišču v primeru slabega vremena in kot prostor za občasne razstave. Grad naj bi po prenovi postal privlačnejši tudi za turiste, saj naj bi v njem svoje prostore dobile kavarna, grajska prodajalna, vinska klet s prostori za degustacijo in pogostitve, čokoladnica s poudarkom na dediščini trapistov in kostumografski kotiček. V drugačni podobi bo zasijalo tudi dvorišče, kjer naj bi ponovno stal vodnjak, obe stavbi, ki so ju zgradili v času delovanja samostana, pa naj bi porušili.

Ker pa uspeh na razpisu seveda ni možen brez vsebinske prenove gradu, se je občina povezala z Muzejem novejše zgodovine, lokalno skupnostjo oziroma tamkajšnjimi društvi, Posavskim muzejem Brežice in Društvom izgnancev Slovenije, ki skrbi tudi za ohranitev grajskih gospodarskih poslopij.

“Grad po prenovi ne bo le muzej izgnancev, muzej političnih zapornikov in internirancev ali muzej trapistov, ampak bo vse našteto na za obiskovalce zanimiv način združeno v celotno ponudbo gradu Rajhenburg,” je povedala Krošljeva.

Če bodo na občini na razpisu, na katerem sicer lahko dobijo največ 3 milijone evrov, uspešni, bo prenovljen brestaniški grad odprl svoja vrata predvidoma leta 2013. Morebitna obnova gradu, ki bo deloval kot samostojna enota krškega kulturnega doma, pa naj bi zagotovila tudi štiri nove zaposlitve, a jih bodo uvedli postopoma.

A. Kerin

Članek je bil objavljen v Dolenjskem listu 16. julija 2010.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.