Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pohvaljeni kočevski leseni medvedi; naši pirhi na japonskem dvoru


13. 4. 2010, 00.00
Posodobljeno
08:42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

bogataj_janez.jpg
Janez Bogataj

##IMAGE-2572838##

Končuje se cikel predavanj oziroma delavnic o kvalitetnih spominkih - danes ob 17. uri se jih lahko udeležite še v občinski sejni sobi v Metliki, jutri ob 17. uri pa bo tovrstna delavnica še v muzeju na prostem Pleterje.

Minuli petek pa so o spominkih govorili v Trebnjem, od koder so nam poslali naslednji prispevek in fotografijo:

V petek, 9. aprila, je na Centru za izobraževanje in kulturo v Trebnjem potekala delavnica "Kaj je kvaliteten spominek?", ki je del aktivnosti projekta "Spominki Dolenjske in Bele krajine". Odgovor na zastavljeno vprašanje je tudi tokrat ponudil prof. dr. Janez Bogataj, strokovnjak s področja etnologije in predsednik republiške komisije za preverjanje izdelkov DUO, ki je sodeloval tudi pri pripravi dokumenta „Strategija spominkov in organizacijsko poslovni model produkcije in distribucije spominkov pod tržno znamko slovenskega turizma“ pri Slovenski turistični organizaciji.

Na zanimivem predavanju o spominkarstvu, ki ga prof. dr. Bogataj popestril s številnimi zabavnimi komentarji in kreativnimi idejami, je predstavil spominkarsko piramido, zgodovino spominkarstva, tipologijo spominkov po različnih zvrsteh, načinih izdelave in funkcijah, ter navzočim v dvorani, poleg zaželjenih značilnosti spominkov, podal tudi nekaj praktičnih nasvetov pri idejni zasnovi, izdelavi spominkov in tudi pri njihovem trženju.

Udeleženci delavnice so bili večinoma rokodelci, ki so nekatere izmed svojih mojstrovin prinesli tudi v oceno prof. dr. Bogataju. Posebej je pohvalil odlične lesene izdelke Matije in Anžeta Kobole iz Kočevja, ki sta prinesla več izdelkov domače obrti: lesene medvede, sklede in nečke, prav posebno predstavitev svojih izdelkov pa je pripravil Franc Grom iz Vrhnike, ki je predstavil vrhniške pirhe, vrhunske izdelke izjemno natančne izdelave, ki so edinstveni na svetu. Gospod Grom je svoje pirhe predstavljal že v številnih deželah, tudi na Japonskem in v Ameriki. Posebej pa je ponosen na naročilo japonskega cesarja, ki si je zaželel imeti vrhniški pirh v svoji zbirki umetnin. Posebna čast pa je tudi naslovnica knjige Mojstrovine Slovenije, avtorja dr. Janeza Bogataja, za katero so, od več kot tristotih umetiških del, izbrali prav pirh Franca Groma.

Ob koncu delavnice so udeleženci prejeli katalog slovenskih spominkov „Spomini iz Slovenije“, ki ga je pripravila STO, sledila pa je tudi manjša pogostitev in povabilo k sodelovanju tudi na ostalih delavnicah, ki bodo potekale v okviru Dolenjske in Bele krajine.

V nadaljevanju projekta bo izveden tudi javni natečaj „Spominki Dolenjske in Bele krajine“, pri katerem bodo vsi udeleženci delavnic povabljeni, da uporabijo na delavnicah pridobljeno znanje pri izdelavi kvalitetnih spominkov, ki predstavljajo Dolenjsko in Belo krajino.

Nosilec projekta „Spominki Dolenjske in Bele krajine“ je TIC Šmarješke Toplice – Konvikt d.o.o. v sodelovanju s partnerjem Občino Šmarješke Toplice. Projekt Spominki Dolenjske in Bele krajine, ki je del Letnega izvedbenega načrta 2009 je delno financiran iz sredstev Leader, 4. osi, Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: "Evropa investira v podeželje!" in iz sredstev Lokalne akcijske skupine Dolenjska in Bela krajina.

Tekst: Tanja Brate
Foto: Miha Strazberger


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.