Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zemlja premajhna za številno prebivalstvo; se bomo selili na drug planet?


E. C.
11. 7. 2023, 09.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zemlja2.jpg
arhiv DL
Foto: arhiv DL

##IMAGE-4027276##

Po dokončnem oblikovanju naše Zemlje je bila ta kaj redko poseljena. Prevladovale so predvsem različne živali, prvih ljudi je bilo zelo malo. Življenje je bilo težko, za hrano so se morale boriti razne majhne skupnosti. Nikar ne mislimo, da je bilo poleg številnih živali tudi hrane dovolj, saj naši predniki niso imeli ne znanja in ne lovskih potrebščin, s katerimi bi si jo nabavili. Umirali so mladi, bodisi zaradi lakote, bolezni in tudi vremenskih katastrof, pred katerimi se še niso znali ubraniti. Tisočletja so minevala, vedno bolj so napredovali in tudi novorojencev je bilo več in niso tako množično umirali.

Počasi, počasi se je ta naš planet začel polniti z ljudmi, nastajala so velike skupnosti, lov je bil uspešen, tudi poljedelstvo se je začelo razvijati in hrane je bilo dovolj. Življenjska doba se je večala, vendar so še vedno umirali množično, ker jih je vsakih toliko let zdesetkala epidemija nalezljivih bolezni, ki se je širila po vseh krajih.

Kljub vsemu se je prebivalstvo večalo, sicer kakšno stoletje več, kakšno manj. Ko so bile slabe letine in ni bilo dovolj pridelkov, pa tudi živali so že precej razredčili, je bilo seveda manj prirastka otrok, bila so sušna obdobja, poplave, bolezni in vse to je vplivalo na število prebivalcev Zemlje.

Rast prebivalstva je bila počasna, pred 200 leti nas je bilo na Zemlji manj kot milijarda, šele zadnje stoletje se je pokazala dramatična rast. Lahko rečemo, da je bila rast pred moderno dobo počasna, zaradi boljšega življenja v moderni dobi, ko so si družine lahko privoščile marsikaj, hitrejša, v sedanji dobi pa se spet upočasnjuje. Življenje ni več lahko, zaradi uničevanja Zemlje in prevelikega števila prebivalcev je hrane vedno manj, vedno manj je rodovitne zemlje, širijo se puščave, padavin ni več in v marsikaterem delu Zemlje hrane in pitne vode primanjkuje, otroci umirajo od lakote in bolezni. Strokovnjaki predvidevajo, da nas bo čez malo časa že 8 milijard, a na koncu 21. stoletja pa naj bi se rast ustavila.

Preračunali so, da je od prazgodovine do sedaj na Zemlji živelo že okoli 108 milijard ljudi. Največji porast je bil v Aziji in tudi za naprej naj bi bil na Kitajskem in Indiji.

V EU in s tem tudi v Sloveniji bo manj rojstev zaradi višje povprečne starosti mater ob rojstvu otroka in daljšanje življenjske dobe. Nasprotno pa se bo prebivalstvo višalo v Afriki.

Leta 1987 je bilo doseženo 5 milijard rojstev na Zemlji in ZN so 11. julij leta 1989 proglasili za Svetovni dan prebivalstva, kar naj bi se simbolično nanašalo na doseženih 5 milijard.

Na nas vseh pa je, da dobro razmislimo, kako vplivati na upad vedno številčnejšega prebivalstva, kako skrbeti za pridelavo večje količine hrane brez škodljivih gnojil, ker s tem samo uničujemo plodno prst in zastrupljamo vodo. To pa ni način, da prebivalstvo zmanjšamo, kar si nekateri tudi želijo in v svojih mračnih umih kujejo načrte za čim večjo smrtnost, posebno starejših.

Preostane nam pa še en način, in sicer da uresničimo vizijo selitve na drugi planet, ki bi bil vsaj malo podoben Zemlji in tam ustvarimo novo življenje. Mogoče pa nam bo to čez toliko let tudi dosegljivo.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.