Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

100 let Franca Sigmunda, enega najstarejših motoristov: ''Živel bom do smrti''


22. 10. 2015, 13.50
Posodobljeno
23. 10. 2015 · 10:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

l_sf__01_.jpg
Arhiv Lokalno.si
l-SF (01), l_SF__01_
l_sf__40_.jpg
Arhiv Lokalno.si
l_sf__48_.jpg
Arhiv Lokalno.si

V soboto je vladalo veselo vzdušje v Kamenškem pri Šentjanžu, kjer je v vinorodnem okolišu, v Jamškovi lično urejeni Hiši vin Kamenško, praznoval v krogu svojcev, prijateljev, sosedov in znancev 100. rojstni dan Franc Sigmund iz Budne vasi pri Šentjanžu.

Slavljenec se kljub častitljivim letom še vedno rad zapelje s svojim motorjem, ki ga vozi že več kot 70 let, na kakšen izlet. "Veste, še nikoli nisem padel z motorjem, le on me je tu pa tam vrgel po tleh," se še vedno rad pošali in dobrovoljen dodaja, da bo "živel do smrti".

Za dobro razpoloženje vseh zbranih na sobotnem praznovanju so skrbeli člani ansambla Fantje izpod Lisce, Francu Sigmundu, ki je ravno danes dopolnil 100 let, pa je voščil vse najbojše in še na mnoga leta tudi sevniški župan Srečko Ocvirk.

                                                                                                                S. R.

Naj na hitro povem malo o dedku:

Dedek se je rodil med prvo svetovno vojno 19.10.1915 v Ovsenem pri Šentjanžu. Ker je bil njegov oče oficir tudi v novonastali SHS, so se morali z družino preseliti v Valjevo v Srbiji. Tu je dedek preživel mlada leta, se izšolal za mehanika vojaških letal, delal med drugim tudi v Bata Borovo, bil član športnega društva, kjer je tekmoval na tekmovanju v Beogradu v metu diska, kopja, krogle, in teku na 100 metrov prepreke (za tek je prejel prvo mesto). Po tekmovanju je bil vpoklican na služenje vojaškega roka, tako da je Diplomo prejel njegov oče Vincenc Sigmund, ki je v šali dejal, da mu še nikoli nihče ni ploskal tako močno. Ko se je začela druga sv. vojna se je po različnih pripetijah znašel v Beogradu, kjer je bil namenjen odpotovati v rodno Slovenijo, v Budno vas. Na želežniški postaji sta ga preverila dva agenta in pristal je v vagonih za internacijo. Ostala vojna leta je tako preživel v delovnem taborišču Walsrode pri Hanovru. Takoj po vojni se je vrnil v Slovenijo, kjer je dobil službo pri takratnem Gradisu. Po nekaj letih se je vrnil v rodne kraje, kjer je delal v Rudniku in Metalni.

Po vojni se je dedek poročil z Emo in skupaj so se mu rodili trije otroci. Prvi sin je tragično preminil že v rani mladosti, tako da ga danes spremljata sin Franc in hči Darinka.

Sam je zelo navezan na domačo rodno zemljo in svoje ljudi.

Dedek ima rojstni dan 19. 10., vendar smo praznovali dva dni prej v soboto v Kamenškem v Hiši vina pri Jamškovih. Dedek se je komaj načakal, da pridejo njemu vsi dragi na njegov dom. Po mnogih letih se je srečal z nečaki iz tujine, znanci in člani družine. V konvoju smo se peljali na kraj dogodka, kjer so nas pričakali Fantje izpod Lisce, ki so igrali za dedovih 100 let. Dedka smo prijetno presenetili in razveselili z bogatim programom in mnogimi presenečenji.

                                                                                                             Franci Sigmund


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.