Boštjan Sladič: Sramotijo peterokrako zvezdo





V soboto, 20. julija 2013, je bil iz vaškega središču Sela pri Šumberku pohod pod imenom »ŽIVLJENJE JE LEPO«, ki sta ga organizirala KS Sela pri Šumberk in ZB za vrednote NOB Velika Loka do obnovljenega spominskega obeležja in lepe vaške luže v Kremenjeku. Oboje je bilo obnovljeno s pomočjo sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja z imenom LEADER.
Tu naj omenimo in pohvalimo izjemno prizadevanje vseh organizatorjev projekta LEADER (obnova vasi), v kar je vključena tudi obnova otroškega igrišča sredi Sela Šumberka, posebej pa predsednico KS Bogdano Brilj.
Ob luži, pomnikih in lepo razmeščenih klopeh za počitek je minulo soboto predaval o pomenu partizanskega boja v času NOB in ustanovitvi II. Grupe odredov Peter Podobnik, izjemni poznavalec zgodovine, nekdanji ravnatelj OŠ Veliki Gaber. Med drugim je iskrivo vpletel v zgodbo dolenjsko naturo in posledice le-te.
Udeležence so se seznanili tudi z načini orientacije na terenu, kar jim je strokovno predstavil Božo Jerčič, sicer tudi predsednik KO ZB Velika Loka. Po pestri predstavitvi so pohodniki pot nadaljeval mimo gradu Šumberk do spomenika na Gornjem Podšumberku, kjer je bila spominska slovesnost.
Tradicionalna spominska slovesnost je organizirana v počastitev spomina smrti narodnih herojev Milovana ŠARANOVIČA, Dragana JEVTIČA in Ivana KOVAČIČA-Nandeta. V krajšem kulturnem programu so sodelovali: Garda SV, harmonikar Žan Trunkelj, recitatorke OŠ Veliki Gaber Maruša Jeras, Klavdija in Minika Koželj, Lucija Trunkelj, Natalija Ozimek in Patricija Ceglar, ki jih vodi izjemno prizadevna učiteljica Justina Zupančič. Svoj prispevek so dale tudi pevke, članice združenja ZB za vrednote NOB iz Žužemberka.
Številne udeležence slovesnosti je pozdravila v imenu občine in KS predsednica sveta KS Bogdana Brilj, slavnostni govorec na slovesnosti pa je bil Boštjan Sladič, predsednik Območnega združenja za vrednote NOB Trebnje, ki je povedal več iskrivih misli, med drugim:
»… Današnji dan je, kot že rečeno, namenjen spominu na tragično umrle partizanske poveljnike. Ko sem razmišljal o tem, sem se vprašal, za koga so ti trije in še mnogi drugi partizani izgubili življenje. Prepričan sem, da so se borili za lepši jutri v svoji domovini. Žal jim ni bilo dano, da bi ugledali luč svobode in lepšega jutri, v kar so tako vzneseno verjeli. Borili in izgubili so življenja tudi za slovenski narod in s tem za slovensko državo. In danes se jim to odreka, poskuša se razvrednotiti njihov boj, podtika pa se jim druga izmišljena resnica, ki je v službi pristašev, ki so se v času sprejema usodnih odločitev pač odločili drugače.
Sprašujem se, v čigavem interesu se poskuša potvarjati zgodovino. Zgodovino obdobja najpomembnejšega boja za svobodo Slovencev. Dejstvo je, da to počno zgolj nekdanji kolaboranti in njihovi simpatizerji z enim samim namenom, lahko bi rekel tudi interesom - prikriti ali upravičiti svojo izdajalsko in hlapčevsko vlogo in svojo celovito podrejenost fašističnim in nacističnim okupatorjem Tako kot so takrat svoje izdajstvo opravičevali z bojem zoper komunizem in bojem za vero, sedaj sramotijo rdečo petokrako zvezdo, prirejajo proslave z uniformami, ki poosebljajo izdajo in hlapčevstvo okupatorju, poskušajo izvajati nekakšno lustracijo in za vse slabo v državi krivijo ljudi, ki izhajajo iz bivšega sistema …«
Posebej se je dotaknil razmer, v katerih smo trenutno in med drugim uporabil naslednje besede:
»… Menim, da smo s pomočjo vseh strank, ki nam krojijo politično življenje, prišli v stanje, ko se velika večina sprašuje, kaj bo država storila za nas. Pri tem pa moram uporabiti znameniti citat ameriškega predsednika Kennedyja: Ne vprašajte, kaj lahko država stori za vas, vprašajte se, kaj vi lahko storite za državo. In več nas bo, ki se bomo to spraševali, ne samo spraševali, tudi delali v tem duhu, prej se bomo izvlekli iz stanja, v katerem smo …«
Med številnimi udeleženci iz različnih organov in organizacij – med drugim je bil navzoč vojaški ataše Črne Gore Branislav Keković (naj spomnimo, da je bil heroj Šaranović Črnogorec), predstavnik glavnega odbora ZB Milan Gorjanc, predsednik občine Žužemberk Franc Škufca in drugi – pa ni bilo predstavnikov občine Trebnje, ki se partizanskih slovesnosti izogibajo, kot da so okužene.
Pohod in slovesnost so zaključili na Podšumberku s tovariškim srečanjem z golažem, palačinkami in čevapčiči ter seveda z dobrim cvičkom. Po mnenju številnih obiskovalcev in pohodnikov je bilo doživetje v okolici Sela Šumberka prijetno in kraj se splača obiskati tudi ob kakšni drugi priložnosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se