Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ljudje ob Kolpi: Milka Šobar


Boris Grabrijan
30. 12. 2024, 08.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzljudje__0_.jpg

Milka Šobar – Nataša, narodna herojinja


Rojena 29. decembra 1922 na Gornjih Lazah (Bela krajina), umrla 17. avgusta 1943 na Sv. Križu (danes Gabrovka)

_zzzljudje__1_.jpg
Spomenik pred črnomaljskim kulturnim domom

Milka Šobar se je rodila v kmečki družini kot osmi otrok. Po osnovni šoli je nadaljevala šolanje na meščanski šoli v Novem mestu in se vpisala na Trgovsko akademijo v Karlovcu, kjer jo je kot dijakinjo drugega letnika zatekla okupacija in se je vrnila domov. Angažirala se je v OF kot obveščevalka in kurirka. V njihovi hiši je tragedijo doživela tudi Prva belokranjska četa. Kot ilegalka je obiskovala sanitetni tečaj v Kotu pri Semiču. Nekoč jo je pri prenašanju sanitetnega materiala na vlaku zalotila italijanska patrulja in je pogumno skočila iz zaustavljajočega vlaka ter pobegnila v gozd, kjer se je pridružila II. Belokranjski četi. Po ustanovitvi Cankarjeve brigade je tam postala brigadna administratorka, a je prosila za premestitev v četo, kjer je bila komisarka. Pomembno naj bi se izkazala v bojih na Suhorju, Krašiću, Pleterjah, Žužemberku in Jelenovem žlebu (za to bitko je bila pohvaljena v partizanskem časopisu Slovenski poročevalec). Padla je v boju pri Svetem Križu, ko jo je smrtno zadel drobec mine.

Komandant čete je materi, ki je v boju izgubila tri hčerke (poleg Milke sta padli še Mica in Tončka) v pismu zapisal tudi: »Mama, nikar ne žaluj! Zaman iščem danes med brigadirji takšnih borcev, kot so bile Tvoje hčerke – ne najdem jih več.«

Njen brat dr. Štefan Šobar je bil znan partizanski zdravnik in dober prijatelj narodno zavednega slavista Alojza Ovna (Nemci so zanj izdali tiralico in razpisali visoko finančno nagrado), a kljub svojemu vplivu ni uspel preprečiti njegove (preventivne!) usmrtitve v partizanskem taborišču na Brezovi Rebri.

Po herojinji so v Črnomlju poimenovali šolo s prilagojenim programom: OŠ Milke Šobar Nataše, pred Kulturnim domom Črnomelj stoji njen doprsni kip, delo Marije Keržič Benedetti. V Metliki njeno ime nosi ena od ulic.

cloud

Trenutno

11 °C

Oblačno

nedelja, 27. 4

Delno oblačno

10 / 18 °C cloud-sun

ponedeljek, 28. 4

Delno oblačno

6 / 19 °C cloud-sun

torek, 29. 4

Delno oblačno

8 / 21 °C cloud-sun

7-dnevni obeti


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.