Novomeški policisti opozarjajo pred hišnimi roparji

##IMAGE-2196594##
Dolenjski in belokranjski policisti so v preteklih štiriindvajsetih urah intervenirali v 27. nujnih primerih. Posredovali so zaradi osmih kršitev javnega reda in miru na javnih krajih in v zasebnih prostorih. Obravnavali so šest prometnih nesreč z gmotno škodo.
Pridržali so vinjenega voznika osebnega avta. Okoli 21. ure so kontrolirali promet v okolici Otočca in ustavili 52-letnega voznika osebnega avta iz okolice Novega mesta. Alkotest je pokazal, da ima v litru izdihanega zraka 1,27 miligrama alkohola (2,6 promila). Policisti so vinjenega voznika odpeljali v prostore za pridržanje in napisali obdolžilni predlog.
V okolici Dolenjskih Toplic je neznanec na parkirnem prostoru vlomil v osebni avto in ukradel fotoaparat, oblačila, zdravila in hladilno torbo z živili. Lastnik je oškodovan za okoli 1.800 evrov.
Neznanec je popoldan v Šentjerneju vstopil v odklenjeno stanovanjsko hišo in iz omare v spalnici izmaknil 460 evrov.
Na parkirnem prostoru pred lokalom v Črnomlju je nekdo iz odklenjenega osebnega avta ukradel denarnico z gotovino, dokumenti in plačilnimi karticami. Lastnik je oškodovan za 300 evrov.
Policisti PU Novo mesto se sicer redno srečujejo tudi s primeri hišnih ropov, izvedenih na dobro pripravljen in brutalen način. Zadnji takšen primer (s poskusom posilstva) so obravnavali minuli vikend. Storilci svoje žrtve izbirajo vnaprej in objekte skrbno opazujejo. Napadi so običajno izvedeni na nič hudega sluteče ljudi v njihovih hišah in stanovanjih, opozarjajo na PU.
Roparji uporabljajo telesno silo, grožnje, razne nevarne predmete in orožje ter tako žrtev prisilijo, da izroči oziroma pove, kje hrani gotovino in dragocenosti.
Pri hišnih ropih gre za hudo nasilje, pri katerem storilci pogosto delujejo v skupinah, so zamaskirani, oboroženi, žrtev tudi zvežejo, ji grozijo z orožjem in se ponavadi dolgo zadržujejo v prostorih. Očitno je, da poznajo razmere v objektih, da v nekaterih primerih celo vedo, kje so skriti prihranki. Pogosteje na njihovih domovih ropajo ženske in starejše osebe, ki se niso sposobne braniti.
Policisti svetujejo:
Če vas oropajo, ne reagirajte pretirano pogumno in se z roparjem ne spuščajte v fizično obračunavanje, še posebej, če je fizično močnejši ali če je roparjev več. Raje si zapomnite čim več njegovih osebnih značilnosti (npr. barva las, poteze obraza, način hoje, posebna znamenja na telesu, smer pobega, vozilo, s katerim se je odpeljal ...). Opazujte, kje se je storilec gibal in katerih predmetov se je dotikal. Takoj po dejanju pokličite policijo in do prihoda policistov pustite kraj nedotaknjen (tako v objektu kot zunaj), da se bodo ohranile sledi, ki so pomembne za odkritje in dokazovanje kaznivega dejanja, še svetujejo na PU Novo mesto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se