Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Proslava pri spomeniku obešenih partizanov


Jože Pečnik
25. 10. 2016, 14.50
Posodobljeno
26. 10. 2016 · 10:09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

proslava__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
proslava_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

KOBVNOB Mestne njive-Ločna-Mačkovec je v ponedeljek, 24. oktobra 2016, ob 17.00 uri organizirala proslavo ob spominu na padle-obešene-pogrešane v oktobru 1943. Namen organizacije spominske proslave je ohranjati trajen spomin na dogodke v jeseni 1943 na območju mesta, obdanega s 103 bunkerji in žičnatimi ovirami, močno branjenega s strani okupatorja in belogardistov, kasneje domobrancev. Žrtve so bili pogosto meščani, ki so pretrpeli številna bombardiranja letal, topništva, ki je imelo namen pregnati iz mesta partizanske enote 15. divizije, ki so mestu omogočile 43 dnevno svobodo, kot prvemu svobodnemu mestu v tedanji pokorjeni Evropi.

Vsa ta dogajanja, zlasti rušenja večjih stavb, šol, stavb v mestu, imajo na panojih ohranjeno v zgodovinskem krožku na OŠ Center (prej Katja Rupena).

Po kapitulaciji Italije, 8. septembra 1943, in veličastnemu partizanskemu mitingu na trgu 10. septembra je partizanska vojska pod vodstvo OF v mestu in okolici oblikovala vse veje oblasti; gospodarstvo, bančništvo, sodstvo, zdravstvo, izobraževanje, kulturo, varstvo in celo šport.

Novo mesto ni bilo industrijsko razvito mesto, imelo je razvito obrtno dejavnost, zato ni predstavljalo za okupatorja večjega gospodarskega pomena, gledano iz strateškega vidika, je kot središče in največje mesto za širšo Dolenjsko s prehodi v Belo krajino in Kočevsko, pomenilo za okupatorja pomembno utrdbo. Na obleganje mesta se je okupator dobro pripravljal in s tem vezal nase mnoge partizanske enote, ki bi lahko kje drugje ovirale železniške proge, ceste, luke.

Tako Italijani kot tudi Nemci so mesto obdali z bunkerji in žico. Zlasti v obdobju po umiku partizanskih enot iz mesta, konec oktobra 1943, so Nemci skupaj z domobranci močno povečali intenzivnost obrambe, zlasti Kapiteljski hrib, Znančev hrib in sam Marof.

Spomenik, danes na Prisojni poti, nekdaj na Cesti herojev, je bil postavljen 1957 leta, arhitektka je bila Špela Valentinčič. Na ograji tedanje Koširjeve gostilne so Nemci obesili z 22/23. oktober štiri partizane: Rudolfa Štrasera, Jožeta Dragmana iz Regrče vasi, oba zidarska vajenca, Alojza Saška z Zajčjega vrha, delavca in očeta šestih otrok, ter dijaka Lada Škrbca-Pajka iz Šentjerneja. V noči iz 26/27. oktober so obesili še dva neznana partizana. Na ograji so žrtve pustili obešene tri dni, nato pa dovolili svojcem pokojnega Saška pokop na pokopališču na Malem Orehku. Ostali partizani so bili pokopani na pokopališču v Ločni.

V tem času so obesili tudi dva partizana na ograji v Mačkovcu. Tam je bil obešen domačin iz Tomažje vasi Jože Rodič, drugi pa z Mirne.

Nemci so skupaj z domobranci močno krepili svojo moč v mestu. Strah jih je bilo pred napadi partizanov, ki so čvrsto držali obroč okoli mesta. Komanda XV. divizije, borci Cankarjeve brigade in Gubčeve brigade, brigade XII. in X..SNOB, so si zelo prizadevali, da zavzamejo mesto, kar jim ni uspelo. Vzrok je potrebno iskati v pomanjkanju topništva, saj so od Italijanov odvzete topove shranili v gozdovih in jih niso mogli takoj uporabiti pri napadu na mesto v novembru.

O trpljenju in boju meščanov Novega mesta danes izpričujejo zapisi v spominski loži poleg študijske knjižnice s kipom talca, spomenikom pesmi svobode, na ploščah so vklesana imena 129 borcev in bork, 6 narodnih herojev, 53 ubitih in umrlih, 58 žrtev bombnih napadov in 2 talcev. Mesto se lahko postavi v bok mnogim evropskim mestom z junaško pripovedjo partizanskega boja za svobodo v boju skupaj z zavezniki proti silam osi.

Največ pripovedi iz naše preteklosti v času NOB izve pohodnik na trinajst kilometrov dolgi pohodni poti objetega mesta ali uradno NM*v*ŽICI, ki je spominska, turistična, rekreativna in gospodarska pešpot po mestih nekdanjih bunkerjev in topniških mest. Pohodnik dodobra spozna prelepo panoramo mesta, saj je z dvignjenih mest, ki jih je okupator koristil za topniška gnezda, lepo videti naselja, center mesta s Kapitljem, vijugavo Krko, tovarnami, športnimi objekti in mnogimi turističnimi objekti. Mnogi pohodniki porečejo, da je bilo mesto heroj, ko spoznajo ta del zgodovine.

Novo mesto ima prečudovito lego ob Krki, dva naravna parka Portovald in Ragov log, Krko z lokami, Kapiteljske njive z arheološkimi polji mnogih izkopanih situl (daritvene okrašene vedrice) in mnogo drugih zanimivosti iz svoje zgodovine od leta 1365, ko je pridobilo mestne pravice ...

Mnogi obiskovalci včerajšnje proslave so potrdili, da je prav, da se spominjamo in ohranjamo ta del naše preteklosti in je prav, da smo ponosni na boj partizanov za svobodo in naš ponos, da nismo klonili, da smo v podjarmljeni Evropi in svetu znani kot slovenski uporniki.

Danes za spomenik skrbi KOBVNOB Mestne njive-Ločna-Mačkovec, skupaj s svojci obešenih in prebivalstvom Cankarjeve ulice, ki je ena izmed najbolj partizanskih ulic mesta. Skupaj z mentorji in učenci OŠ Center so se spominu na oktober 1943 poklonili z devetimi točkami kulturnega programa, vsi prisotni pa s petjem ob spremljavi harmonike v Danetovih rokah.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.