Arsov art atelje ob 75-letnici skladatelja Božidarja Kosa

##IMAGE-2188147##
3. program Radia Slovenija – program ARS drevi ob 20. uri pripravlja koncert, posvečen 75-letnici novomeškega rojaka, skladatelja Božidarja Kosa. Koncert bo potekal v živo iz studia 14 Radia Slovenija, pet Kosovih del pa bo izvajal Ansambel Slavka Osterca. Dirigent bo Steven Loy. V večer ob 75-letnici skladatelja Božidarja Kosa bo poslušalce s pogovorom pred koncertom odpeljal Gregor Pirš.
Ansambel Slavka Osterca, to so Maja Kojc, Milena Lipovšek, Jože Kotar, Miha Šular, Nina Prešiček, Andraž Poljanec, Irina Kevorkova, Ana Glišič in Milan Hudnik, bo v dveh urah izvedel dela Cantena 1 za flavto, klarinet, marimbo, klavir, violino in violončelo, Evocations za violončelo solo (solist Milan Hudnik), Ludus Ex Nominum za flavto/piccolo, oboo/angleški rog, pozavno, tolkala in klavir, Fatamorgana za flavto, klarinet, vibrafon/marimbo, violino in violončelo ter Cantena 2 za flavto, klarinet, klavir, violino, violo in violončelo (podrobneje o izvajanih delih v priponki).
Večer ob 75-letnici skladatelja Božidarja Kosa nastaja v okviru Arsovega art ateljeja, pri tem prav posebnem večeru pa sodeluje tudi Društvo slovenskih skladateljev. Projekt je omogočilo Ministrstvo za kulturo, sporočajo z nacionalnega radia.
Božidar Kos, ugleden skladatelj, pedagog in teoretik, rojen 3. maja, 1934 v Novem mestu, se je začel ukvarjati z glasbo že s šestimi leti, pozneje pa se je, ob študiju strojništva na ljubljanski univerzi, aktivno ukvarjal z jazzom. Kmalu je odšel v zdomstvo, se po Evropi preživljal kot aktivni igralec jazza in aranžer, dokler se ni leta 1965 dokončno ustalil v Avstraliji. Tam je pričel z resnim študijem kompozicije in vztrajnim skladateljsko ustvarjalnim delom. Po diplomi (glasba) je leto dni poučeval na Torrens College of Advanced Education, leta 1976 pa so ga povabili, da predava na Fakulteti za glasbo na Univerzi v Adelaide. Pogosto se je vračal v Evropo, kjer se je izpopolnjeval pri G. Ligetiju, B.Ferneyhoughu, M. Kaglu, na poletnih tečajih v Darmstadtu in drugod. Vse bolj uglednega komponista in pedagoga Božidarja Kosa so leta 1983 povabili, da prevzame vodenje kompozicijskega oddelka na Sydney Conservatorium of Music (The university of Sydney). Delo na tej ugledni instituciji ga je kmalu uvrstilo med najvidnejše avstralske skladatelje in pedagoge tako po pacifiškem območju kot širše v svetu.
Leta 2002 se je upokojil in se vrnil živeti zopet v Adelaide do leta 2008, ko se je končno za stalno vrnil v Slovenijo.
Njegova skladateljsko-estetska izhodišča najdemo v disciplinah, ki jih je začrtala avantgarda po drugi svetovni vojni, vendar preoblikovana v samostojno in izvirno glasbeno govorico. Vrednost skladatelja potrjujejo tudi naročila za nova dela s strani svetovnih solistov, amsamblov in orkestrov tako iz daljnoazijskega kot evropskega in ameriškega območja. Tudi iz Slovenije: Slovenska filharmonija, Simfoniki RTV Ljubljana, Slowind idr.
Njegova dela so arhivirana v radijskih postajah po vsem svetu, na zgoščenkah pa v založbah Vox Australis, Toll Poppies Labels, kasetna produkcija RTV Slovenija idr. Za svoja dela je prejel številne nagrade in priznanja, med drugim skladateljsko štipendijo Adolf Spivakovsky, nagrado Albert H. Maggs, tretjo nagrado na Premio Musicale Citta di Trieste, tri nagrade kritikov Avstralije, med njimi tudi nagrado za najboljše avstralsko orkestralno delo, idr.
Skupščina Slovenske Akademije Znanosti in Umetnosti (SAZU) je prof. dr. Božidarja Kosa 12. 6. 2003 izvolila za dopisnega, 21.5.2009 pa za rednega člana.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
O drevi izvajanih delih