Konec meseca t.i. Dan slovenskih orgličarjev

##IMAGE-2520373##
Zadnje sobote v februarju so v koledarju slovenskih orgličarjev/ustnih harmonikarjev že več kot desetletje zapisane s praznično barvo, v slovenskem kulturnem spominu pa kot dan slovenskih orgličarjev, je sporočila Mojca Femec, koordinatorka pri trebanjski izpostavi JSKD.
Zadnjo soboto v februarju se namreč v Mokronogu odvija festival ustnih harmonik »(ah), TE ORGLICE«. Zadnjo soboto, 29. februarja, na prestopno leto 2004, se je ustna harmonika prvič na Slovenskem množično predstavila na odru Slovenske filharmonije v Ljubljani, najeminentnejšem hramu slovenske glasbene umetnosti, v elitni družbi uveljavljenih glasbil, v rokah ljubiteljskih in akademsko izobraženih glasbenikov. Zadnjo soboto, 26. februarja 2005, pa so na festivalu prvič nastopili gostje iz hrvaškega Gračišća; mokronoški festival se je povezal s festivalom »Zasopimo u organić« in tako prestopil državne meje. Povezal se je tudi s festivalom ustnih harmonik v Celovcu.
Tako se je zadnja februarska sobota po naravni poti vgravirala v slovenski kulturni spomin in je zato nekako samoumevno, da dobi ime: DAN SLOVENSKIH ORGLIČARJEV. Vsako prestopno leto pa je v počastitev in spomin slavnostnega dogodka v Slovenski filharmoniji zadnja februarska sobota še poseben praznik.
Letos bodo to počastili z dvema koncertoma. V petek, 24. februarja, ob 19. uri bo v kulturnem domu v Trebnjem nastopilo 12 orgličarjev/ustnih harmonikarjev solistov, nekateri ob spremljavi klavirja in kitare. Naslednji večer, 25. februarja, ob 19. uri pa bodo v kulturnem domu v Mokronogu koncert izvedli v dveh delih. V prvem bodo nastopili ansambli ustnih harmonik/orgličarjev, v drugem delu pa bo koncentriral ansambel Harmonicamento iz Trossingena – profesionalni ansambel tovarne ustnih harmonik Hohner, je še sporočila Femčeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se