Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ljudje ob Kolpi: Vera Adlešič-Popovič


Boris Grabrijan
21. 1. 2025, 09.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzvap__1_.jpg

Vera Adlešič Popovič, operna pevka


Rojena 29. maja 1905 v Cerknici, umrla 20. januarja 1975 v Ljubljani

»Študij govora zahteva celega človeka, kajti brez predanosti, ki terja žrtve in notranjo discipliniranost, je popolnost nedosegljiva.«


Vera Adlešič

_zzzvap__2_.jpg

Vera Adlešič je bila soproga Adlešičana dr. Jure Adlešiča, odvetnika, ljubljanskega župana, snemalca ljudske glasbe, velikega dobrotnika adlešiških gasilcev, uspešnega pravnika v čebelarski pravdi

Rodila se je v družini trgovca in posestnika Janka Popoviča in matere Evgenije (rojena Trebar). Po osnovni šoli na Mladiki v Ljubljani je obiskovala dekliški mestni licej v Ljubljani, zaradi bolezni pa je bila eno leto na zdravljenju na Dunaju in nato v šolskem letu 1921/22 študirala glasbo pri prof. Charles Reeju in ples pri prof. Gertrudi Bodenwieser na Dunaju. Nato je nadaljevala študij pri prof. Juliju Betettu. Pozneje se študirala tudi pri Mateju Hubadu v Ljubljani, Heinrichu Egenolfu v Berlinu, Marii Rado Danielli na Dunaju. V sezoni leta 1927/28 (takrat se je tudi poročila z odvetnikom Adlešičem) se je zaposlila v Ljubljani in hitro postala primadona ljubljanske Opere. Pela je glavne vloge v operah: Hoffmanove pripovedke  (Offenbach), Mignon  (Thomas), Beg iz seraja  (Mozart), Marta (Flotow),  Gorenjski slavček  (Foerster), Seviljski brivec  (Rossini),  Parsifal  (Wagner) … V Ljubljanski operi je ostala do leta 1935. Pozneje je bila štiri leta glavna tajnica pri ženski založbi Belo-modra knjižica. Nanjo so se v tem obdobju  - kot na prvo damo prestolnice Dravske banovine -obračali različni umetniki in s pomočjo soproga je posredovala pri različnih ministrih in banu – tudi za ohranitev ravnatelja Drame Otona Župančiča na njegovem mestu. Spoprijateljila se je s precej starejšo igralko Marijo Vera (baronica Osten -Sacken) in ohranila prijateljski stik vse do njene smrti 1954. leta. Pozneje je pogosto spremljala moža župana na njegovih službenih poteh in slovesnostih – z njim je obiskala tudi slovenske izseljence v ZDA, o katerih je njen mož veliko pisal. Soprog dr. Juro Adlešič je po dolgoletnem županovanju v Ljubljani 1942. leta odstopil, ker ni sprejel italijanskega ultimata za postavitev italijanskega podžupana. Internirali so ga v Monigo, Vera pa je ostala v Ljubljani, kjer je bila članica glavnega odbora Rdečega križa. Nemci so jo obsodili na šestmesečno zaporno kazen in del jo je odslužila v ljubljanskih zaporih. Po vojni je postala prva predavateljica tehnike govora na novoustanovljeni Akademiji za igralsko umetnost, poučevala pa je tudi na Radiu Ljubljana, v Prešernovem gledališču Kranj, Mestnem gledališču ljubljanskem, Višji pedagoški šoli v Ljubljani in Akademiji za glasbo. Kot predavateljica je bila aktivna tudi po drugih krajih Jugoslavije. Napisala je več prispevkov o tehniki govora. Po upokojitvi leta 1968 se s pedagoškim delom ni več ukvarjala. Vseskozi si je prizadevala za »rehabilitacijo« moža Jure in se je na koncu kljub njegovi emigraciji v ZDA izkazalo, da jugoslovanska komunistična oblast proti njemu nikoli ni vložila obtožnice.

O njenem strokovnem pedagoškem delu je bilo napisanih zelo veliko pohval eminentnih profesorjev. Na žalni seji ob njeni smrti 20. januarja 1975 pa je prof. Janko Moder dejal: »Tam, kjer je Oton Župančič z umetniško vizijo  zaslutil pravo pot za kulturo slovenskega, zlasti še gledališkega govora, tam je Vera Adlešič-Popovičeva potem pionirsko in prizadevno orala ledino kot  poklicna pedagoginja na področju tehnike dihanja in odrskega govora …«


Kljub njeni izjemi vlogi v slovenskem in jugoslovanskem kulturnem in pedagoškem delu so jo prezrli vsi leksikoni, izdani v času komunizma.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.