Lovci in kultura: Mi smo (tudi) pevci

Lovska kultura je tesno povezana z razvojem zavesti slovenskega naroda. Zgodovina človeka in njegove kulture je prav tako dolga kot zgodovina lova. Slovenski lovski klub je bil ustanovljen 17. oktobra 1907 v Ljubljani. Njegov predsednik je postal ljubljanski župan dr. Ivan Hribar. Marca 1909 se je slovenski lovski klub preimenoval v Slovenski lovsko društvo (SLD) ki ga je vse do leta 1934 vodil dr. Ivan Lovrenčič.
Na Dolenjskem so številne lovske družine združene v Zvezo lovskih družin Novo mesto, ki z izjemnim posluhom skrbi za lovsko kulturo. Znani so njeni lovski rogisti in zbor harmonikarjev. Posebej zagnani so pevci Lovskega pevskega zbora ZLD Novo mesto, ki prepevajo pod vodstvom zborovodje Robija Markoviča. Zbor organizacijsko vodi prizadevni Franci Lavrič, njegovi člani pa so: Franci Lavrič, Tone Plavec, Janez Sintič, Lambert Pate, Lado Vesel, Mirko Žefran, Janez Kastelic, Marjan Jamnik, Lojze Dragan, Peter Medvešček in Gustl Pekolj. Pevski zbor pridno vadi v lovskem domu na Seidlovi cesti 6 v Novem mestu, nastopa pa na lovskih prireditvah.
Člani lovskega pevskega zbora ZLD Novo mesto se vneto pripravljajo na srečanje lovskih pevskih zborov, ki bo letos v Vipavi, kjer bo predvidoma nastopilo kar 57 lovskih pevskih zborov. Lovci so puške in lovski pogon zamenjali za odrske deske, s svojim petjem želijo ljudem prikazati, da je lov human in oblika kulturne dejavnosti civilne družbe. Lovska kultura je sestavni del etičnega odnosa varuhov narave do naravnih vrednot in prizadevanj za ohranitev flore in faune.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se