Regionalno srečanje Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je koordinator slovenskih Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) in nacionalnega projekta Teden kulturne dediščine (TKD).

Dnevi evropske kulturne dediščine so vseevropski projekt, katerega poglavitni cilj je dvig zavesti o pomenu kulturne dediščine, Teden kulturne dediščine pa je nacionalni medresorski projekt, pri katerem se v okviru tega cilja posvečamo ciljnim skupinam vrtčevskih otrok, osnovnošolcem in srednješolcem.
Arhitekturna dediščina je vseevropska tema 35. Dnevov evropske kulturne dediščine in 13. Tedna kulturne dediščine, ki v Sloveniji poteka pod geslom Zidovi naše preteklosti, temelj naše prihodnosti. Tema je odlična iztočnica za raziskovanje ter poglobljeno dojemanje dediščine. Poznavanje in razumevanje dediščine, kot del našega življenja, naše identitete, je pomembno pri oblikovanju skupnosti, povezovanju generacij in spoštovanju naše skupne preteklosti. V središču letošnje teme je misel, naj v stavbni dediščini vidimo bogastvo, vrednoto in nenazadnje tudi vrednost. Vsakdo izmed nas z odločitvami sooblikuje prostor v katerem sobivamo. Prav je da pri tem ohranjamo dediščino.
Tema ima večplastno vsebino. Po eni strani lahko odkrivamo raznolike zvrsti in slogovne značilnosti stavbne dediščine, lahko se osredotočimo na znamenite ali manj znane arhitekte in arhitektke ali pa je rdeča nit našega raziskovanja ponovna raba stavbne dediščine oz. njena prenova. Lahko pa je priložnost, da se navežemo na pretekle teme DEKD in TKD, kot je bila na primer tema Tradicionalna znanja, spretnosti in poklici.

Srečanje na gradu Grm
Za pripravo na jesenske dejavnosti in dogodke zato po vsej Sloveniji pripravljajo Regionalna srečanja DEKD in TKD. V Novem mestu se je odvilo 1. aprila 2025 v gradu Grm. Regionalni posvet v Novem mestu je začel s pozdravnem nagovoru mag. Dušan Štepec, vodja ZVKDS, Območna enota Novo mesto, ki je udeležencem zaželel uspešno delo in veliko dogodkov v jesenskih dneh. Nacionalna koordinatorka DEKD, Nataša Gorenc in koordinatorka TKD, Milena Antonić, obe iz ZVKDS, sta podrobneje predstavili temo in podale uporabne informacije za načrtovanje dogodkov. Sledila je arhitektka, Nataša Ülen, konservatorka iz ZVKDS, Območna enota Kranj, ki je podkrepljeno primeri predstavila, zakaj je pomembno obnavljati, prenavljati in ohranjati arhitekturno dediščino. Izzivi na področju kulturne dediščine v jugovzhodni Sloveniji je doživeto in na primerih iz lokalnega območja predstavila arhitektka Vita Weiss Babič, konservatorka na ZVKDS, Območna enota Novo mesto.
Že Prežihov Voranc je zapisal, da vse to, kar človek doživlja v mladih letih, to, kar se kali skozi mlado dušo, to ostane odločilno pri odraslem. Iz tega rastejo nagibi in dejanja. Smatramo, da so vzgojno izobraževalni zavodi naši zelo pomembni partnerji pri vzgoji odgovornih posameznikov, ki bodo morda nekoč na odločilnih mestih sprejemali odločitve in verjamemo, da bodo v prid naši dediščini.
Kako to izgleda v praksi, je predstavila Irena Pleterski, učiteljica slovenščine na Osnovni šoli Frana Metelka Škocjan, ki je na šoli je zadolžena za organizacijo kulturnega dneva Metelkov dan. Podrobno je predstavila potek sodelovanje v DEKD in TKD.
Dolgoletno sodelovanje Posavskega muzeja Brežice v projektu, je doživeto in zanimivo predstavil Boštjan Kolar s prispevkom: POSAVSKI MUZEJ BREŽICE: kjer se učimo iz preteklosti, da smo bolj spretni in pogumni za prihodnost.
Vsi predavatelji so na primerih s prakse pokazali, kako se lotiti načrtovanja raznolikih dogodkov za različne ciljne skupine, podali znanja in orodja ter prenesli izkušnje sodelujočih.
Po zaključku predavanj je sledil ogled gradu Grm, pod strokovnim vodstvom Mitje Simiča.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se