Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

S poezijo od Bele Cerkve do Indije


Društvo podeželskih žena in deklet Bela Cerkev
1. 12. 2013, 13.00
Posodobljeno
02. 12. 2013 · 11:26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

literarno_potopisni_ve_er_029.jpg
Arhiv Lokalno.si
Literarno potopisni ve_er 029
literarno_potopisni_ve_er_050.jpg
Arhiv Lokalno.si
literarno_potopisni_ve_er_091.jpg
Arhiv Lokalno.si

Društvo podeželskih žena in deklet Bela Cerkev je minuli četrtek v domačem Kulturnem domu pirpravil literarno potopisni večer z omenjenim naslovom. Breda Benkič je v besedi in sliki obujala spomin na svoje potovanje iz Šmarjeških Toplic do Indije in nazaj. Celotno predstavitev je spremljala poezija Rabindranatha Tagoreja v interpretaciji Majde Kušer Ambrožič in nežnih zvokih indijske glasbe.

Rabindranath Tagore (1861-1941) indijski pesnik, filozof, Nobelov nagrajenec

Rojen je bil v Kalkuti v Indiji. Poučevali so ga doma. Poskušal je študirati pravo v Londonu pa se je kmalu vrnil v Indijo in se je raje posvetil pisanju, filozofiji, glasbi in vzgoji. V Kalkuti je postal viden pesnik, znan tudi po drugih delih Indije. Leta 1901 je ustanovil alternativno šolo Visva Bharati, ki je kombinirala tradicionalno hindujsko vzgojo z zahodnjaškimi ideali. Ko pa je brez večjih ambicij na poti v Anglijo leta 1912 prevedel v angleščino nekatere svoje pesmi, pa je tako rekoč čez noč zaslovel v Angliji in po celem svetu in že naslednje leto, 1913, je prejel kot prvi ne zahodnjak Nobelovo nagrado za literaturo. Leta 1915 mu je angleški Kralj George V. dodelil plemiški naziv, vendar se mu je leta 1919 v znak protesta proti britanski politiki. Začel je potovati in širiti harmonijo in razumevanje med različnimi kulturami. Ko ni potoval, je stanoval v družinski hiši v predmestju Kalkute, kjer je bil literarno, duhovno in socialno-politično aktiven. Nasprotoval je nacionalizmu in materializmu ter zagovarjal duhovne vrednote in ustvarjanje novega sveta na osnovi večkulturnosti, različnosti in strpnosti. Prihodke od njegovega pisanja je uporabljal za širitev šole, ki jo je ustanovil leta 1901. Leta 1920 so po njegovem vzoru in z njegovo podporo odprli »Šolo modrosti« (School of wisdom).

Različnost, kakovost in količina njegovih del je neverjetna. Pisal je v bengalščini, pozneje pa je mnogo svoji del prevedel v angleščino. Napisal je preko tisoč pesmi, osem knjig kratkih zgodb, več kot dvajset iger, osem novel in mnogo knjig in esejev o filozofiji, religiji, vzgoji in socialnih temah. Poleg tega je ljubil glasbo in skomponiral je preko dva tisoč pesmi (glasbo in besedilo). Leta 1929 je začel celo slikati. Bil je dober poznavalec zahodne umetnosti in znanosti. Rabindranath Tagore je bil genij, velikan celega človeštva, ki ga je navdihnila tako tradicionalna Indija kot moderne zahodne kulture, in je vztrajno zagovarjal duhovne vrednote in enotnost človeštva.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.