Vekoslav Kramarič, ljubljanski fotograf z novomeškim srcem

##IMAGE-3966339##
Ob razstavi Stoletje in pol fotografskih pogledov na Novo mesto bo v Jakčevem domu danes ob 18. uri predavanje Vekoslav Kramarič, ljubljanski fotograf z novomeškim srcem. Predaval bo etnolog in kulturni antropolog Miha Špiček, kustos Slovenskega etnografskega muzeja, ki je ob tem o Vekoslavu Kramariču, ki je bil leta 1902 rojen v Novem mestu, zapisal:.
V dokumentaciji Slovenskega etnografskega muzeja hranijo zbirko Vekoslava Kramariča, ki je nedvomno ena njihovih pomembnejših fotografskih zbirk. Obsega okoli 4000 razglednic in voščilnic ter njim pripadajočih steklenih črnobelih negativov. Kramarič je bil izvrsten pokrajinski fotograf in založnik razglednic, ki je med letoma 1926 in 1948 deloval v Ljubljani. Prvenstveno se je ukvarjal s fotografiranjem krajev za razglednice, ustvaril pa je tudi veliko posnetkov pokrajinskih detajlov, cvetja in tihožitij, ki so mu služili kot predloge za izdelavo velikonočnih, novoletnih, božičnih, godovnih in rojstnodnevnih voščilnic. Veliko slovenskih krajev se lahko pohvali z razglednico, ki jo je posnel prav Kramarič. V tridesetih in štiridesetih letih 20. stoletja je fotografiral 526 vasi, trgov in mest. Ustvaril je obsežen opus fotografij Ljubljane in ostalih slovenskih krajev ter bil s fotoaparatom v roki pomemben kronist svojega časa. Udejstvoval se je tudi v stanovskem združenju – leta 1936 je bil kot predstavnik pokrajinskih fotografov član odbora Združenja fotografov za Dravsko banovino, leta 1937 pa je bil izvoljen za člana izpraševalne komisije za pomočniške izpite pri istem združenju.
Kramaričev osnovni namen je bil izdelava všečnih razglednic, ki bi se uspešno prodajale, zato so njegovi posnetki estetsko in tehnično dovršeni. Žal pa že nekaj časa opažamo, da je ostal nekako prezrt med fotografi 20. stoletja, čeprav je bil polnih 20 let znan ljubljanski fotograf in založnik razglednic, ki so jih prodajali po vsej Sloveniji. Njegove razglednice hranijo mnoge kulturne ustanove in so objavljene v številnih knjigah s starimi razglednicami, a skoraj nikjer ni naveden kot avtor, saj javnosti večinoma ni znan pomen inicialk VK, ki ju je uporabljal za označevanje svojih razglednic. Zbirka Vekoslava Kramariča je javno dostopna v spletnih zbirkah na spletni strani Slovenskega etnografskega muzeja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se