Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

VIDEO: Jaslice v Novem mestu in okolici; jutri kraljevski obisk


5. 1. 2012, 14.10
Posodobljeno
06. 01. 2012 · 11:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jaslice.jpg
jaslice3.jpg

Če si še niste ogledali jaslic, postavljenih po naših cerkvah, vaseh, društvenih domovih ipd., te priložnosti še niste povsem zamudili, vse do svečnice lahko to storite, torej do 2. februarja. Takrat namreč v katoliški cerkvi praznujejo praznik Jezusovega darovanja v templju, ki ga obhajajo štirideset dni po božiču, praznik pa je dobil tudi ime svečnica, ker na ta dan po stari navadi po cerkvah blagoslavljajo sveče. Svečnica je dan, ko sta Marija in Jožef odnesla novorojenega sina v tempelj v Jeruzalemu in se zahvalila bogu.

Sveči, blagoslovljeni na svečnico, se pripisuje posebno moč, ljudje jo zato imajo doma spravljeno in vedno pri roki, da jo prižgejo pri umirajočem. Nekateri prižgejo to svečo tudi ob hudi uri, da bi sveti plamen odgnal grozeče oblake, odvrnil strelo in točo, prižgejo jo tudi ob nevarnosti poplave.

Jutri bodo koledovali

Jaslice so med drugim še vedno na ogled tudi v praznično okrašenem Zavinku pri Škocjanu. Kjer denimo jutri, kot marsikje drugod po naših krajih, pripravljajo trikraljevsko koledovanje. Jutrišnji Sveti trije kralji so prav tako krščanski praznik, ki se vsako leto 6. januarja praznuje v spomin prihoda treh kraljev, Gašperja, Mihe in Boltežarja, ki so se prišli poklonit novorojenemu Jezuščku. Sveto pismo sicer govori o treh kraljih precej na splošno: imenuje jih modri oziroma učenjaki in ne navaja niti njihovega števila, niti imen. Ustrezni odstavek iz evangelija pravi: ''Ko je bil Jezus rojen v Betlehemu v Judeji v dneh kralja Heroda, so prišli modri z Vzhoda v Jeruzalem in govorili: 'Kje je ta, ki se je rodil kot judovski kralj? Videli smo namreč, da je vzšla njegova zvezda, in smo se mu prišli poklonit.' (Mt 2, 1-2)''

Prepričanje, da so bili to kralji in da so bili trije, izvira iz legend, ki so nastale dosti pozneje, beremo v Wikipediji (v nekaterih legendah lahko celo preberemo, da jih je bilo dvanajst). V 6. stoletju so se pojavila tudi ustrezna imena: Gašper (Kasper), Miha (Melhior) in Boltežar (Baltazar). V ljudski umetnosti so po navadi upodobljeni tako, da je en od njih evropejec, en azijec in en črnec (ali vsaj temnopolt).

Kakorkoli že - jutri bodo v jaslice postavili še tri kralje z nijhovimi darovi ...

Nekaj jaslic je v Novem mestu in okolici posnel naš redni 'video-dopisnik' Miran Klevišar:


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.