Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ne verjemite vsemu


E. C.
1. 4. 2023, 09.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzprvi.jpg
Dreamstime
Foto: Dreamstime

##IMAGE-4036229##

Že od prazgodovine so se ljudje radi pošalili med seboj in na svoj račun. Nekateri so bili tako prepričljivi, da so jim ostali verjeli, čeprav so bile njihove novice zelo čudne in nemogoče. Ta dan so poimenovali dan norcev. Moški so se preoblačili v ženske, to je bilo dovoljeno samo njim, in v šali dajali razne vzdevke ostalim. Ti vzdevki so včasih ostali tudi za vedno in nihče se zaradi tega ni razburjal.

Zanimivo je, da pravzaprav nihče ne ve, kdaj so te šale prerasle v praznik. Obstajajo dokazi, da so leta 536 pred našim štetjem na 13. dan perzijskega novega leta (1. ali 2. aprila) že praznovali dan norcev. Praznik norcev oziroma šaljivcev so poznali tudi Romani in Kelti.

Nekateri menijo, da je dan norčavosti ostanek zelo starih običajev, ko so slavili pomladansko enakonočje, ki je trajalo od 25. marca do 1. aprila.

Prva uradna razglasitev dneva norcev in lažnivcev pa naj bi bila v Franciji za časa 'sončnega kralja' Ludvika XIV. Na ta dan je namreč njegov dvorni šaljivec kralja s svojo šalo skoraj spravil ob krono. Znano je bilo, da lahko edino dvorni šaljivci kralju govorijo marsikaj in za to niso kaznovani. Zato je kralj ta dan tudi uradno proglasil za dan norcev.

Nekateri pa za ta dan krivijo papeža Gregorja XIII., ki je v 16. stoletju zamenjal julijanski z gregorijanskim koledarjem. Seveda pa o tem preprosti ljudje, ki niso znali brati, niso nič vedeli in tako so nastale šale na račun le-teh ter tudi cerkvenih dostojanstvenikov, kar pa cerkvi ni bilo po godu in so to tudi prepovedali.

Kljub temu se je to skozi vsa stoletja ohranilo, saj je ljudem poleg trdega dela manjkal tudi dan, ko so se lahko malo sprostili in nasmejali. Ni važno, kako in od kje se je ta dan pojavil, glavno, da so se ljudje zabavali. Še danes pa nekateri verjamejo vsem lažnim novicam na televiziji in v tisku, ki včasih povejo res bizarne stvari, kot so na primer vest iz Nizozemske, da se je porušil stolp v Pisi, pa da v Švici rastejo na drevesih špageti. Vse to sta bili udarni novici in ljudje so se pogovarjali samo o tem.

Ta dan si vedno bolj utira pot v večino držav, saj smo tudi danes potrebni malo smeha, samo se zaradi razmer, ki vladajo po svetu, težko sprostimo in nasmejemo šalam na svoj račun.

Vsekakor pa morajo biti vse šale nedolžne, ne smejo škoditi nobenemu in ga prizadeti.

1. april je tu in kot po navadi, nas bodo v tisku in televiziji obveščali o raznih udarnih novicah, ne verjemimo vsemu, saj je vendar dan norcev in lažnivcev.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.