Bivalna enota je še vedno prazna

##IMAGE-2563720##
Junija je minilo eno leto, odkar so v Trebnjem odprli bivalno enoto za ljudi z motnjami v duševnem razvoju, gradnja je stala 1,2 milijona evrov, a zgradba je še vedno prazna. Direktorica Varstveno delovnega centra (VDC) Novo mesto Romana Trpin je povedala, da uporabljajo le delavnice v kleti, bivalni del naj bi odprli sredi septembra ali v začetku oktobra.
“Pravno-formalno smo uredili razmerja z občino Trebnje in tamkajšnjim društvom Sožitje ter ministrstvom za delo družino in socialne zadeve, z zgradbo zdaj upravljamo mi,” je pojasnila Trpinova in dodala, da bo v Trebnjem za začetek osem uporabnikov, ki jih bodo tja premestili iz novomeškega zavoda, nekaj tudi iz Impoljce. “Ni bilo interesa, da bi v to bivalno enoto namestili popolnoma nove stanovalce,” je pojasnila, ob tem pa omenila, da jih čaka še oblikovanje cene, ki jo bosta morala potrditi še svet zavoda in resorno ministrstvo. Upajo, da bodo našli uporabnike še od kod drugod, saj je zdaj že jasno, da v Trebnjem ni dovolj kandidatov za to bivalno enoto, čeprav so lani vsi zatrjevali ravno obratno.
Gradnjo bivalne enote je vodilo trebanjsko Sožitje, ki je 21-odstotni lastnik zgradbe, trebanjska občina ima 20-odstotni delež, ministrstvo za delo družino in socialne zadeve pa 59-odstotnega. V desetih sobah je prostora za 12 uporabnikov, tam so še kuhinja, jedilnica, dnevna soba, prostor za vodjo bivalne enote, delavnice, poleg je pisarna trebanjskega Sožitja. Predsednik Društva Sožitje Trebnje Štefan Velečič je kljub zapletom prepričan, da je bila gradnja bivalne enote pametna odločitev. “Zdaj, ko smo vsi lastniki enoto predali v upravljanje VDC Novo mesto, ni razlogov, da ne bi delovala. Seveda je med starši, ki otrok še nikoli niso vključili v bivalno enoto, nekaj nezaupanja, pozna pa se tudi kriza, saj družinam nekaj sto evrov, ki jih dobijo osebe z motnjami v duševnem razvoju, v teh časih veliko pomeni,” meni Velečič.
Sicer se polna cena oskrbe v bivalnih enotah giblje od 1.500 do 2.000 evrov, varovanec prispeva svojo pokojnino (okoli 350 evrov), razliko do polne cene pa pokrije občina, v kateri ima stalno bivališče. “V občinskem proračunu trenutno nimamo dovolj denarja za kritje teh stroškov, računali smo na to, da nam bo kdo sporočil, koliko oskrbovancev bo v bivalni enoti iz naše občine, da bomo ta strošek lahko predvideli v prihodnjem proračunu, pa se to še ni zgodilo,” je povedal trebanjski župan Alojzij Kastelic.
Janja Ambrožič
Članek je bil objavljen v Dolenjskem listu 25. avgusta.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se