Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na dan upora po poti Novega mesta v žici: Hodil po zemlji sem naši


Jože Pečnik, avtor gradiva poti objetega mesta, NM*v*ŽICI
29. 4. 2018, 12.40
Posodobljeno
30. 04. 2018 · 08:34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzv__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzzzv.jpg
Arhiv Lokalno.si

Tako bi lahko porekli za slovenski narod. Številne, še vidne poti v naravi med travniki, njivami, vrtovi, sadovnjaki in v gozdu še pričajo, da so ljudje veliko hodili peš. Niso se združevali v klube, da bi si dajali potrebno korajžo za hojo, ki je še vedno najcenejša oblika rekreacije in shujševalna metoda za ohranjanje idealne telesne teže.

V Novem mestu je več športnih društev in skupin, ki skrbijo z vabili na pohode zato, da meščani ne bi ostajali preveč doma pred TV. Skoraj ni vikenda, da ne bi kdo od teh društev vabil na Trško goro, po dolini Krke, od mlina do mlina, spomenika do spomenika, po Julini, Rudolfovi, … poti.

Ena od prepoznavnih pohodov je spominska, rekreativna, turistična in gospodarska hoja po poti objetega mesta, hoja po točkah nekdanjih mest okupatorjeve žice v času 2. svetovne vojne.

Preko 65 % poti poteka po travniku in gozdu ali urejenih sprehajališčih ob Krki, ob Težki vodi, preko Marofa, Ragovega loga. Pot je prijetna, ni zahtevna, dolga je 14 km. V letošnjem letu je urejen pločnik do križišča Straške in Mirnopeške ceste, kar odpira večje možnosti, da pohodniki pridejo do spomenika žrtvam v Bučni vasi, katerega načrt je izdelal arhitekt Jože Plečnik. Pot se večkrat vzpne na gričke, s katerih je prekrasen pogled na panoramo mesta.

Pohodniki na petkovem že devetem skupnem pohodu so zares uživali v prekrasnem pomladanskem dnevu. Bilo je toplo, brez vetra, zemlja je dehtela. Vonj cvetja je kar omamljal. Pridne čebele so nabirale medičino in jo nosile v panje. Ptice so žvrgolele.

Prelepo, so porekli tisti, ki so bili prvič na tej poti. Mnogi so izrazili željo, da bi vse športne in rekreativne organizacije in društva v svoj program sprejeli ta pohod, ker je naš, domač, meški. Ima svojo zgodbo, ima vse, da bi bil lahko osrednji večji dogodek v mestu. Postati bi moral nekaj podobnega, kot je podoben pohod v Ljubljani, saj ima podobno zgodbo iz časa vojne, ko nam je hotel okupator vzeti domovino, jezik in nas kot narod brez kulture izbrisati iz zgodovine.

Dan upora, ki ga praznujemo 27. aprila, je dan, ki se ga mora veseliti vsak državljan, saj nas je ta dan popeljal me tiste narode, ki so se v podjarmljeni Evropi prvi uprli okupatorju v boju proti nacizmu in fašizmu. To kar je uspelo našim partizanom, osvoboditi celotno našo domovino, že v času bojem oblikovati organe, ki so utemeljili državo v kateri danes mi uživamo sad teh naporov.

Združenje borcev za vrednote NOV, raje recimo sedem mestnih krajevnih odborov skupaj s športnimi in turističnimi organizacijami, vsako leto popelje na pot objetega mesta na stotine meščanov. Letošnji zaključek je bil organiziran na zelenici ob Krki, ob Zupančičevem sprehajališču, imenovanem Pumpnca, ki prevzema različne vloge v izvedbi številnih dogodkov.

Vabljeni ste na prvomajski kres, ki že stoji.

Tako je letos minil še en pohod. Morda brez vas, vendar z napovedjo, da bo organiziran tudi prihodnje leto. Lepo bi bilo, če bi stopili skupaj vsi dejavniki in organizirali pohod z dogodki na osmih zbirnih in kontrolnih točkah, ki bodo priklicali v naše duše ponos.

Bodimo ponosni na prehojeno pot naših dedov, očetov, babic in mater, in nas samih. Saj smo le tako ostali Slovenci, s svojim materinim jezikom in dediščino naših prednikov.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.