Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novo mesto ima kajakaški center; na voljo 30 kajakov


8. 7. 2010, 00.00
Posodobljeno
13:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kajak_1.jpg
I. Vidmar
Zdenko Hlavaty, smučarski in kajakaški učitelj, vodja novomeške kajakaškega centra v akciji. (Foto: I. Vidmar)

##IMAGE-2566753##

Veslanje ima v Novem mestu lepo zgodovino, saj je bil pred drugo svetovno vojno in po njej v mestu ta šport dobro razvit, novomeški veslači pa so se lahko pohvalili celo z naslovom državnega prvaka, vendar je veslaški klub in z njim veslaški šport pred štirimi desetletji usahnil. Zadnja leta pa zanimanje za veslanje oziroma, natančneje povedano, za kajakaštvo spet narašča, pred kratkim pa so v Novem mestu ustanovili Kajak center.

“Novo mesto je mesto ob vodi, zato smo se odločili, da ponovno obudimo veslanje, ki je lep šport in čudovit način rekreacije, kjer je obremenjen predvsem zgornji del telesa. Lahko bi rekli, da je veslanje fitnes na vodi,” je povedal vodja Kajak centra Novo mesto Zdenko Hlavaty.

Idejo o ustanovitvi kajakaškega centra je Zdenko dobil pred približno petimi leti, ko je na smučišču Bela, kjer dela kot učitelj smučanja, spoznal nekdanjega olimpijskega kanuističnega reprezentanta Boruta Javornika, ki ga je navdušil za kajakaštvo in ga naučil vseh veščin veslanja na divjih vodah. “Od takrat me je veslanje prevzelo. Zelo rad imam športe v naravi in ko veslam po Krki, stari del Novega mesta izgleda popolnoma drugače,” navdušeno pripoveduje Zdenko, ki je tudi predsednik področnega zbora Zveze učiteljev in trenerjev smučanja za Dolenjsko.

V centru imajo trenutno okoli 30 kajakov, ki so spravljeni pri učiteljih veslanja, saj Center še nima svojih prostorov. Zdenko pravi, da naj bi bil Center v prostorih poleg novomeškega Potapljaškega kluba, čakajo pa še na soglasji območnih enot Zavoda za varstvo kulturne dediščine in Zavoda za varstvo narave. Učitelji veslanja se zavedajo, da je za užitek na vodi na prvem mestu vedno treba poskrbeti za varnost. Najpomembneje je, da se veslači seznanijo, kakšen je vodostaj reke, pred vsakim spustom po rekah vsem veslačem svetuje Zdenko in priporoča, naj se ljubitelji veslanja udeležijo njihovega tridnevnega osnovnega tečaja, ki za otroke stane 60, za odrasle pa 120 evrov. Štirje mentorji veslanja jih najprej seznanijo z varnostjo veslanja, zadnji dan pa se v njihovem spremstvu spustijo po Krki od vasi Lese do Zagradca. Tistim, ki že imajo nekaj izkušenj z veslanjem, nudijo tudi nadaljevalni tečaj, kjer jih peljejo na spuste po zahtevnejših slovenskih rekah. Poleg številnih osnovnih in nadaljevalnih tečajev so letos pripravili že osem športnih dni za srednje šole, sodelovali so s športnim oddelkom novomeške gimnazije, osnove veslanja pa že več let pokažejo tudi otrokom na Gripovih aktivnih tednih mladih.

Rok Nose

Članek je bil objavljen v 26. številki Dolenjskega lista, 1. julija 2010.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.