Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vaša zgodba: Dolenjski ledvični bolniki in irski rekordi


23. 8. 2010, 00.00
Posodobljeno
08:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dublin_2010_231.jpg
Arhiv Lokalno.si
p8080032.jpg

Šeste evropske igre dializnih in transplantiranih bolnikov so letos potekale od 8. do 15. avgusta v Dublinu na Irskem. Udeležilo se jih je 350 bolnikov športnikov (bolniki, ki se zdravijo z dializo in bolniki s presajenimi organi) iz 23. evropskih držav. Najštevilčnejšo ekipo so na igrah imeli domačini - Irci, takoj za njimi so bili Madžari, Nemci…Med športniki je bila tudi 23-članska ekipa Slovenije, od tega pet članov DLB Dolenjske.

Slovenski bolniki smo nastopili v večini disciplin (atletiki, namiznem tenisu, bowligu, plavanju, kolesarjenju, petanki, pikadu…) in v vseh smo bili nadpovprečno uspešni. Osvojili smo 47 medalj in dosegli šesto mesto v skupni razvrstitvi, kar je najboljši rezultat do sedaj. K velikem številu medalj smo odločno prispevali člani društva ledvičnih bolnikov Dolenjske, vsi s presajeno ledvico. Osvojili smo kar 13 medalj (najboljši izkupiček medalj do sedaj). Največ odličij smo pobrali v bowlingu: zlato medaljo je med moškimi osvojil Joško Šimic, bron med ženskami Zdravka Žižić. V dvojicah (ženske, moški, mešano) smo osvojili kar sedem srebrnih medalj. Sicer pa smo slovenske mešane dvojice v bowlingu osvojile vse možne medalje, saj smo zasedli prva štiri mesta. V namiznem tenisu je Joško Šimic v moških dvojicah s kolegom iz Slovenj Gradca osvojil bron. V nekoliki lažji disciplini, pikadu, pa smo bili prav tako uspešni: bron posamezno Zdravka Žižić, bron v trojicah (Ivo Jezerčič, Zdravka Žižić in Jože Petric). Na kolesarski dirki in vožnji na kronometer je bil naš kolega Zvone Planinšek odličen peti.

Po pravilih Evropske federacije dializnih in transplantiranih lahko vsak udeleženec prijavi le pet disciplin. Omejitev je  povezana z boleznijo in napori, ki so še sprejemljivi za kroničnega bolnika. Način zdravljenja, pa naj gre za dializo ali transplantacijo, na bolniku pušča številne posledice na ostalih organih, mišicah, počutju ... Zato le najbolj vztrajni in trmasti  iščejo možnost izboljšanja kondicije v gibanju, redni vadbi in različnih tekmovanjih na državni, evropski in svetovni ravni.  

Slovenski bolniki smo veseli, da nam kljub težkim gospodarskim razmeram vsako leto uspe zbrati dovolj sredstev, da se nekaj zadnjih let redno udeležujemo evropskih in svetovnih iger. Država, ministrstva in druge inštitucije  namreč za našo skupino bolnikov nima posluha, kot je to praksa v mnogih evropskih državah. Mnoge športne ekipe namreč na igre pripeljejo tudi zdravnike, maserje, trenerje …( npr. Grčija, Bolgarija, Madžarska, Irska, Italija ...).

Na letošnjih igrah nas je v kampusu, kjer smo bili nastanjeni (Dublin City  University) obiskala tudi predstavnica slovenske ambasade. A ne zato, ker bi jo o tem obvestili iz domovine, temveč zato, ker so jo o tem obvestili predstavniki irskih državnih institucij.  

Ledvični bolniki Dolenjske se zahvaljujemo donatorjem (pravnim in fizičnim osebam), MO Novo mesto, prijateljem, družinam, zdravnikom, ki so nam na kakršenkoli način pomagali. Hvala tudi zato, da smo bili lahko priča velikega dogodka, o katerem so na Irskem poročali vsi državni in komercialni mediji. Prebivalci Dublina so vsem udeležencem, skupaj s spremljevalci, prostovoljci, družinami donatorjev, nudili izjemno prijazno okolje. Irci so namreč zelo ponosni, da so lahko pokazali, kako dobro skrbijo za kronične bolnike, ozaveščanje javnosti in tudi to, da je med Irci veliko darovalcev. Naša kolegica iz ekipe je namreč pred leti dobila darovalca kostnega mozga prav iz Dublina.  

Društvo ledvičnih bolnikov Dolenjske


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.