Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Diabetes in okvare ledvic - kako jih preprečiti


12. 3. 2010, 00.00
Posodobljeno
10:28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dlbnm_1_1.jpg
Arhiv Lokalno.si
dlbnm_6_1.jpg

Letošnji svetovni dan ledvic, ki smo ga obeležili 11. marca, smo izvedli pod geslom ''Zaščiti svoje ledvice - nadzorujte sladkorno bolezen''. Skupaj sta stopili Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije in Zveza diabetikov Slovenije in posledično številna lokalna društva ledvičnih in sladkornih bolnikov.

Ocenjujemo, da je bilo na terenu več sto prostovoljcev ledvičnih in sladkornih bolnikov, dijakov srednjih zdravstvenih šol, medicinskih sester in študentov medicinske fakultete. Po vsej Sloveniji je bilo postavljeno več kot 30 informativnih točk. Prostovoljci društev ledvičnih bolnikov so jim izmerili krvni tlak, prostovoljci društev sladkornih bolnikov pa krvni sladkor. Obiskovalce so bolniki nagovorili, da izpolnijo kviz, v katerem so lahko dobili nova znanja o delovanju ledvic in sladkorni bolezni. Izpolnili pa so lahko tudi vprašalnik, ali morda sodijo v skupine prebivalstva z večjim tveganjem za razvoj ledvičnih bolezni.

Dolenjski ledvični bolniki smo poskrbeli za razdelitev večjega števila gradiva, plakatov, promocijskega materiala ne samo v Novem mestu, temveč tudi po vseh ostalih dolenjskih, belokranjskih in posavskih občinah. Skupaj s sladkornimi bolniki iz Novega mesta smo na svetovni dan ledvic v Planetu Tuš postavili stojnico, ki je delovala od 10. do 16. ure. Mimoidočim smo merili tlak, kontrolirali sladkor, se z njimi pogovarjali o ledvični in sladkorni bolezni. Z obiskom smo bili več kot zadovoljni.

Največ mladih obiskovalcev so pritegnile dijakinje srednje Zdravstvene šole. Čeprav mladostnike jemljemo včasih kot preveč brezbrižne, smo ugotovili, da nekateri kar veliko vedo tako o ledvicah kot o diabetesu. Med starejšimi obiskovalci smo ugotovili, da je veliko takšnih, ki krvni tlak še vedno ne jemljejo dovolj resno in da zdravila uživajo le občasno. Nekaterim, ki so imeli večje vrednosti krvnega tlaka in sladkorja, smo priporočili čimprejšnji obisk zdravnika.

Sladkorna bolezen je v razvitem svetu najpogostejši vzrok za okvaro ledvic in kronično ledvično odpoved. Tudi v Sloveniji: okvara ledvic zaradi diabetesa je vodilni vzrok odpovedi ledvic, sledita mu odpoved ledvic zaradi povišanega krvnega tlaka in glomerulonefritisa (vnetje drobnih ledvičnih filtrirnih enot glomerulov). Pri približno tretjini od 1800 bolnikov z odpovedjo ledvic, kolikor jih je v Sloveniji, je v to stanje pripeljala sladkorna bolezen. Ta delež pa se z leti še povečuje.

Diabetično ledvično bolezen je mogoče preprečiti, in sicer je potrebno:
• skrbeti, da imate urejen krvni sladkor,
• vzdrževati normalni krvni tlak, manj kot 130/80 mmHg,
• vsaj enkrat letno je potrebno opraviti testiranje krvi/ in seča na vsebnost beljakovin,
• skrbeti za urejen holesterol in trigliceride,
• telovaditi vsaj 30 minut na dan,
• prenehati kaditi.

Okvare ledvic zaradi sladkorne bolezni medicina žal ne zna ozdraviti in bolezen tekom let v končni fazi pripelje do končne ledvične odpovedi. Težava je tudi v tem, ker nastanka te bolezni ne spremljajo nobeni znaki in bolnik ne čuti nobenih bolečin. V zgodnjih fazi jo lahko odkrijemo z analizo seča in krvi. Dobra novica je tudi, da z zdravili lahko vplivamo na to, da se delovanje ledvic slabša počasneje. Ko ledvice odpovedo, bolnik potrebuje eno od oblik nadomestnega zdravljenja kronične ledvične odpovedi, to je zdravljenje z dializo ali presaditev ledvice.

Kako živahno je bilo včeraj na stojnici v Planetu Tuš, pa si lahko pogledate na priloženih fotografijah.

Zdravka Žižić - društvo ledvičnih bolnikov Dolejske
Foto: Goran Žižić

cloud-rain

Trenutno

10 °C

Deževno

petek, 9. 5

Deževno

7 / 15 °C cloud-rain

sobota, 10. 5

Delno oblačno

6 / 18 °C cloud-sun

nedelja, 11. 5

Delno oblačno

6 / 20 °C cloud-sun

7-dnevni obeti


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.