Predoperativna šola - Za čim lažje okrevanje po operaciji


»Čakam na operacijo kolka. To bo sicer že moja trinajsta operacija, zato se je niti ne bojim, moja želja pa je, da se čim prej pozdravim, saj ne želim biti nikomur v breme. Se je pa prvič zgodilo, da sem bila povabljena na predoperativno šolo.
Res pozitivno presenečenje, da nam skuša zdravstveno osebje novomeške bolnišnice čim bolj približati potek operacije in zdravljenje,« je v ponedeljek v Splošni bolnišnici Novo mesto dejala pacientka Frančiška Tomšič iz Dobrniča, ki jo kmalu čaka operativni poseg.
Na travmatološko-ortopedskem odseku kirurškega oddelka novomeške bolnišnice je predoperativna šola začela delovati v lanskem septembru, namenjena pa je pacientom, ki so predvideni za operativno vstavitev kolenske ali kolčne endoproteze. »Na tak način želimo paciente fizično in psihično pripraviti na operacijo in jih seznaniti s tem, kaj lahko od operacije pričakujejo, saj jih na tak način tudi rešimo strahov. Znano je namreč, da je zdravljenje uspešnejše, če ima pacient več informacij,« pravi pobudnik šole kirurg ortoped Gregor Kavčič. V novomeški bolnišnici opravijo letno 400 tovrstnih operacij, kar jih uvršča med resne ortopedske centre v Sloveniji, takoj za ortopedsko bolnišnico Valdoltra, kliničnima centroma Ljubljana in Maribor ter splošno bolnišnico Celje.
S 1. oktobrom sta v novomeški bolnišnici nehala delati dva zdravnika ortopeda – Mohsen Hussein in Martin Mikek, ki sta imela tu ambulanto enkrat tedensko. In kaj to pomeni za paciente? »Paciente iz njunih ambulant bomo obravnavali pri nas, če bodo podali pisno soglasje, da se strinjajo z ambulantno oziroma bolnišnično obravnavo na našem oddelku. Morda se bodo zaradi odhoda zdravnikov in z oblikovanjem novih seznamov čakalne dobe začasno le nekoliko podaljšale, v naslednjih mesecih pa pričakujemo običajno dinamiko pretoka pacientov za operativne posege, saj bo ambulantno delo opravljal tudi mlajši kolega specializant,« je pojasnil Branimir Ivka, predstojnik kirurškega oddelka.
V predoperativno šolo so vključeni pacienti, ki uspešno opravijo pregled v preanesteziološki ambulanti, v predoperativni šoli pa se pacienti in njihovi spremljevalci seznanijo z vrsto operativnega posega, s pripravo na poseg, ki poteka še v domačem okolju in vključuje tudi zdravo prehrano, s postopkom sprejema v bolnišnico, z neposredno pripravo na operacijo, s pooperativnim potekom in kontrolo bolečine ter zgodnjo mobilizacijo po operaciji.
»Na ta način vzpodbudimo pacienta k sodelovanju pri okrevanju in k pozitivnemu pristopu do trenutnega zdravstvenega stanja, pri tem pa zmanjšamo njegove skrbi za obdobje po odpustu, ko se vrne v domače okolje k normalnim aktivnostim,« dodaja Gregor Kavčič. S takšnim pristopom je tudi okrevanje hitrejše, ležalna doba v bolnišnici pa se je zmanjšala iz 10 na 3 dni.
Pacienti, ki se udeležijo predoperativne šole, v tistem dnevu izvedo za datum operacije, sicer pa v istem dnevu opravijo še rentgensko slikanje in obiščejo fizioterapevta, kjer opravijo meritve in se seznanijo z vajami, ki jih bodo delali po operaciji.
»K pacientom tako pristopimo s prijateljskim odnosom, saj se tisti, ki čakajo na operacijo, bojijo bolečine, okrevanja in slabih rezultatov, zato je še kako pomembno, da jim približamo in predstavimo potek operacije, zdravljenja in okrevanja,« pojasni zdravstveni tehnik Matej Felič, ki sodeluje v predoperativni šoli, s pacienti, ki čakajo na operacijo, pa svojo izkušnjo v predoperativni šoli, ki poteka vsak ponedeljek dopoldne v sejni sobi na travmatološko-ortopedskem odseku, deli tudi naključno izbrani pacient, ki je oper acijo že prestal. Vsekakor je tovrstna obravnava paci-entov primer dobre prakse, pozitivni odzivi pacientov, ki so se udeležili šole, in njihovi dobri pooperativni rezultati pa so vsem sodelujočim velika motivacija za nadaljnje delo.
Članek je bil objavljen v 40. številki Dolenjskega lista 4. oktobra 2012.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se