Na Predmartinovi Ljubljani tudi Martina Baškovič in Jožef Prus



Prvo novembrsko soboto je v stari Ljubljani že peto leto zapored potekala prav posebna vinsko-kulinarična prireditev. Tradicionalno martinovo Ljubljansko vinsko pot, smo letos zaradi zgodnjega datuma preimenovali v Predmartinova Ljubljana. Po poti, ki je tekla po starem mestnem jedru mesta vina in trte, se je letos sprehodilo rekordno število obiskovalcev – krepko preko deset tisoč meščanov in meščank ter obiskovalk in obiskovalcev od blizu in daleč.
Na več kot 100 stojnicah, ki so gostovale na ulicah, trgih in mostovih starega mestnega jedra Ljubljane, se bo predstavilo preko 120 ponudnikov vinsko-kulinaričnih dobrot iz vseh koncev Slovenije. Ker so se obiskovalci po Ljubljanski vinski poti sprehajali vsega teden dni pred praznikom, ko praznuje sv. Martin, je bila temu primerno obarvana tudi ponudba, ki je segala vse od mladih vin letošnjega letnika pa vse do pridelkov in proizvodov jeseni ter martinovih jedi. Predmartinovo vzdušje so obarvali tudi kulturno-umetniški nastopi plesnih in glasbenih skupin in posameznikov. Obiskovalcem Ljubljanske vinske poti so se predstavili: Briški harmonikarji, vokalno-instrumentalna skupina Zimzeleni, skupina ljudskih pevcev in godcev Porini pa počini, folklorna skupina ŽKUD Tine Rožanc – veterani, tamburaška skupina Bisernica, miss Panonike Harmonike 2012 Natalija Hočevar, Lovski pevski zbor Zlatorog Vipava, Papirniški pihalni orkester Vevče.
Novost letošnje Predmartinove Ljubljane je bil tudi uvod v prireditev, v katerem so člani Združenja slovenskega reda vitezov vina obujali tradicijo. V srednjem veku so namreč čolnarji, ki so pluli po Ljubljanici, igrali nadvse pomembno vlogo pri prevozu tovora na relaciji Trst – Ljubljana. Tovorili so raznovrstno blago – vino, žito, led, živo srebro, sladkor, kavo, svilo, ... Na Ljubljanski vinski poti so vlogo čolnarjev želeli prevzeti člani Združenja slovenskega reda vitezov vina. A ker je bila Ljubljanica v soboto zaradi visokega vodostaja zaprta za plovbo, so bili vitezi primorani plovbo zamenjati za sprehod. Tako so z nabrežja Ljubljanice v spremstvu slovenske vinske kraljice Martine Baškovič in lokalnih vinskih kraljic v Mestno hišo prenesli sod Vipavca – tradicionalno darilo Vipavcev mestu Ljubljana, katerega je v imenu meščanov sprejel župan MOL Zoran Janković. Prisotne so nato pred Mestno hišo nagovorili: Milan Kneževič, ambasador združenja slovenskega reda vitezov vina, Boris Jež, direktor kleti Vipava 1894, Rado Stojanovič, organizator Ljubljanske vinske poti, Peter Misja, župan občine Podčetrtek in predsednik Turistične zveze Slovenije, aktualna slovenska vinska kraljica Martina Baškovič in ljubljanski župan Zoran Janković.
Županska vina v Mestni hiši
Novost letošnje Predmartinove Ljubljane je bil dogodek Županska vina v Mestni hiši. Na dogodku so se v atriju ljubljanske Mestne hiše na povabilo organizatorja in župana MOL, gospoda Zorana Jankovića s svojim županskim, protokolarnim vinom predstavili župani vseh tistih občin, ki tovrstna vina imajo. Obiskovalci so med drugim lahko poizkusili tudi Vino Ljubljanske vinske poti 2012 po izboru župana Zorana Jankovića.
Vina Ljubljanske vinske poti 2012 po izboru župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankovića:
- vinorodna dežela Podravje: Gomila, Exceptional šipon, 2011, suho, belo, P&F Jeruzalem Ormož, Štajerska Slovenija;
- vinorodna dežela Posavje: Beli trio, 2010, suho, belo, Jožef Prus, Bela krajina;
- vinorodna dežela Primorska: malvazija, 2011, suho, belo, Vinakoper, Slovenska Istra.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se