© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Spominsko obeležje padlim vojakom iz prve svetovne vojne


U. M.
15. 11. 2018, 14.15
Posodobljeno
16. 11. 2018 · 10:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzsentrupert__01_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzsentrupert (01)
_zzzsentrupert__15_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzsentrupert__10_.jpg
Arhiv Lokalno.si

V nedeljo, 11.11., ob 11. uri je pred župnijsko cerkvijo sv. Ruperta v Šentrupertu na Dolenjskem potekalo svečano odkritje spominskega obeležja padlim vojakom, žrtvam vojne vihre.

Prav 11. novembra 1918 je ob 11. uri nastopilo premirje, ki je pomenilo zmago zavezniških sil in konec vojne. Tega dne je svojo odstopno izjavo podal tudi zadnji habsburški vladar Karel I. in s tem je bila končana več kot 650-letna zgodba habsburške monarhije, katere del smo bili tudi Slovenci.

Pobuda za postavitev spomenika je prišla s strani g. Jožeta Anderliča in podjetja Reitenburg, ki je postavitev spominskega obeležja tudi omogočilo. Jože Anderlič, ki je svoje otroštvo preživel v Šentrupertu in ga poznamo kot velikega poznavalca kulturne in etnografske dediščine je ob tem dejal: »Ko sem prebiral zgodovinske knjige in zapise, sem spoznal žalostno dejstvo, da so bile na žrtve prve svetovne vojne precej pozabljene. Namreč v vseh 100-ih letih od konca prve svetovne vojne, kolikor jih mineva na današnji dan, v Šentrupertu ni bil postavljen noben spomenik ali kakšno drugo obeležje v čast in spomin na padle vojake, ki so dali svoje življenje zato, da danes lahko živimo v miru in blagostanju.«

Dogodka se je udeležil tudi slavnostni govornik mag. Marko Štepec, kustos Muzeja novejše zgodovine Slovenije in velik poznavalec dogajanja v veliki vojni, je v svojem govoru poudaril: »Prva svetovna vojna, v kateri je bilo na Slovenskem mobiliziranih preko 160.000 fantov in mož, umrlo pa jih je kar preko 35.000, je bila dolgo odrinjena od državnega spominjanja, šolskih učbenikov in prekrita s prahom pozabe. Sedaj na srečo ugotavljamo, da ni več tako. Sto let po koncu prve svetovne vojne so se zgodili pomembni premiki na področju raziskovanja, nastajale so razstave, knjige, temeljna zgodovinska dela, dolgo pričakovani popis arhivskega gradiva in številni dokumentarni filmi. Ne nazadnje je danes izšla tudi odlična knjiga dr. Mihe Šimaca, ki je s svojo zgodovinsko študijo iztrgal pozabi življenje v Šentrupertu v času prve svetovne vojne in s popisom padlih izpolnil zgodovinski dolg do umrlih prebivalcev župnije.«

Knjiga dr. Mihe Šimaca z naslovom: »Pod cesarskim orlom, Šentrupert na Dolenjskem v času prve svetovne vojne 1914 - 1918«, ki je izšla s podporo g. Anderliča in podjetja Reitenburg je »prvi poskus sestavljanja še nepopolnega seznama padlih in izginulih domačinov, ki so se bojevali na različnih frontah prve svetovne vojne. Na svoj način skuša obrisati prah s spomina na vse domačine, ki so vojno gorje izkušali na lastni koži. Še posebej pa je posvečena tistim, ki so izginili na bojnih poljanah in so danes vklesani na spominsko ploščo.«, je poudaril dr. Miha Šimac, ki se je prav tako udeležil svečane odkritve spomenika.

Knjiga, ki jo bo moč kupiti tudi v knjigarnah in tamkajšnjem župnišču, je bila prvič na prodaj na samem dogodku; celoten izkupiček od prodaje pa je namenjen župnijski cerkvi Sv. Ruperta za njeno obnovo.

Spomenik je blagoslovil šetrupertski župnik, g. Jakob Trček, vsi udeleženci dogodka pa so se padlim vojakom simbolično poklonili z rdečimi nageljni.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.