© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Jelševniku nova skulptura črne človeške ribice 


Kabinet župana Občina Črnomelj
22. 11. 2019, 13.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzzjel__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzzzzzjel (1)
_zzzzzzzjel__7_.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sklopu projekta Predstavitev in varstvo človeške ribice, na primeru črne človeške ribice v Beli krajini, sta župan Andrej Kavšek in akademski kipar Boštjan Kavčič v torek, 19. novembra, odkrila novo skulpturo črne človeške ribice. Ta je postavljena na vhodu na območje Izletniške kmetije Zupančič. Prisotne sta nagovorila tako župan kot izdelovalec skulpture ter vse skupaj opozorila na izjemno pomembnost črnega močerila.

Območje pri Izletniški kmetiji Zupančič je tudi edini kraj, kjer je črno človeško ribico mogoče opazovati v naravi. Za nemoten način opazovanja jamske dvoživke je bila lani v okviru projekta urejena dostopna pot in prenovljen opazovalni šotor, kjer je omogočeno opazovanje s pomočjo IR tehnologije.

V drugi fazi projekta se zaključujejo vsebine interpretacij in animacij, ki bodo nameščene v na novo urejeni informativni sobi in bodo namenjene predstavitvi črne človeške ribice in podzemskega življenjskega prostora.

V okviru projekta bodo organizirani še dogodki izobraževanja in osveščanja javnosti, ki bodo usmerjeni na naslednje ciljne skupine: učenci osnovnih in srednjih šol (v sklopu naravoslovnih dni), lokalno prebivalstvo v zaledju izvira Jelševnik, strokovna javnost (vodarji, kmetijci, gozdarji, ribiči), nevladne organizacije, mnenjski voditelji in deležniki lokalne politike, občine s podobno problematiko. S temi dogodki in z izvedbo naravoslovnih dni bomo pripomogli k postopnim spremembam v odnosu do varstva kraške podtalnice in enkratnega jamskega življa.

Nova skulptura primerno sovpada z lokacijo in je pridobitev, ki prispeva k cilju projekta, kar pa je informirati javnost o fenomenu črne človeške ribice iz Bele krajine ter s tem tudi posredno zmanjšati njeno lokalno ogroženost. Sama skulptura je bila narejena po pogodbi v vrednosti 6.600 EUR od tega je 1.320 EUR iz občinskega proračuna, ostalo pa je sofinancirano s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). V projekt so poleg nosilca, lastnika lokacije, vključeni še štirje partnerji, in sicer Občina Črnomelj, Zavod RS za varstvo narave, RIC Bela krajina in Društvo Proteus, okoljsko gibanje Bele krajina.

22bo3.mp3

Akademski kipar Boštjan Kavčič o skulpturi črne človeške ribice

22ka04.mp3

Župan Andrej Kavšek o varovanju življenjskega okolja črne človeške ribice


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.