Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Metličani in Artičani na srečanju tamburašev in mandolinistov


Daniel Leskovic svetovalec JSKD za inštrumentalno glasbeno dejavnost
14. 4. 2017, 09.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

_zmladinski_carmen_cord.jpg
Mladinski Carmen Cord
_zotros_ki_carmen_cord.jpg
Otroški Carmen Cord

Letošnje državno srečanje izbranih skupin, ki so jih strokovni spremljevalci mag. Damir Zajec, Tomaž Habe in Helena Vidic izbrali preko regijskih srečanj v Majšperku, Brežicah in Ajdovščini je potekalo v Domu II. slovenskega tabora Žalec, v soboto, 8. aprila 2017. Sočasno s zaključnim državnim srečanjem tamburaških in mandolinskih zasedb je potekalo 1. Srečanje otroških tamburaških skupin in orkestrov.

Na srečanjih so se javnosti predstavilo 4  otroške tamburaške zasedbe ter 5 odraslih tamburaških zasedb iz celotne Slovenije ter gosti iz Hrvaške. Na prireditvi so nastopile naslednje skupine:

Mladinski tamburaški orkester Carmen Cord Metlika, Otroški tamburaški orkester Carmen Cord Metlika, Otroška tamburaška skupina Biserrnica Vipava, Otroški orkester Glasbenega društva Tamburjaši, Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče, Tamburaški orkester KUD Ivan Lončarič Trniče, Vipavski tamburaši, Tamburaški orkester Šmartno, gostje srečanja iz Hrvaške - KUD Pregrada ter domačini, Petrovi tamburaši.

Ob otvoritvi je JSKD podelil tudi dve visoki priznanji Sklada za področje glasbene dejavnosti – Gallusovi plaketi.  Prejemnika priznanj sta Drago Klein in mag. Damir Zajec.

Gallusova plaketa

OBRAZLOŽITVE

Damir Zajec je kot tamburaš sodeloval s številnimi skupinami, prav tako pa je zanje ustvaril številne priredbe znanih skladb ter avtorske skladbe. Poleg praktičnih izkušenj se je izobraževal tudi na tamburaških seminarjih, ki so jih vodili vodilni tamburaški strokovnjaki: Sava Vukosavljev, Julije Njikoš, Željko Bradić, Božo Potočnik, Siniša Leopold, Zoran Mulić. S pomočjo pridobljenega znanja je  kot mentor sodeloval pri začetnih seminarjih za tamburaše, ki jih je organiziral ZKO in kasneje JSKD, prav tako pa je strokovno pomagal delovati številnim tamburaškim skupinam v Sloveniji, kot so: TS AFS France Marolt, TS FS Iskraemeco Kranj, Šentjanški tamburaši (Avstrija), Zahomški tamburaši (Avstrija), TS Zvezda (Hodiše-Škofiče, Avstrija),  TO FD Kranj… S svojim delovanjem je aktivno pomagal tudi ohranjati povezanost slovenskih ter ostalih tamburaških skupin na področju bivše Jugoslavije in slovenskega zamejstva. Od leta 1980 tako aktivno sodeluje pri izobraževanju slovenskih in zamejskih tamburašev v obliki seminarjev in delavnic. Državnih srečanj slovenskih tamburaških skupin in orkestrov se je udeležil nekajkrat s svojimi zasedbami (FS Emona, FS Iskraemeco) nato pa je na njih začel sodelovati kot strokovni spremljevalec revij in tekmovanj na republiškem in regionalnem nivoju. Od leta 2005 vzdržuje aktivne strokovne stike s tamburaši na področju bivše skupne države, ter skrbi za promocijo najboljših slovenskih tamburaških skupin in orkestrov na njihovih festivalih. Poleg pedagoškega in poustvarjalnega dela na področju tamburaštva je napisal preko 100 skladb in priredb pretežno ljudskih in deloma popularnih skladb za tamburaške sestave.

Drago Klein je kot mladostnik sodeloval v številnih zasedbah, tako s tamburico, kitaro kot tudi s pozavno, ter poučeval tamburico v več orkestrih (Cirkovce, Apače, Cirkulane, Dornava, Petrovi tamburaši iz Šempetra v Savinjski dolini in Majšperk), preizkusil pa se je tudi kot pevovodja moškega pevskega zbora Cirkovce. Drago Klein je v času vodenja orkestra do sedaj prejel vse tri Gallusove značke (bronasto, srebrno in zlato), Gallusovo listino in leta 2004 še grb občine Kidričevo. Prav tako je leta 2011 prejel priznanje Sveta območne izpostave JSKD Ptuj. Organizacijsko je sodeloval tudi pri prvi  reviji tamburašđkih orkestrov. Prva občinska revija tamburaških orkestrov v Sloveniji je bila izpeljana 28. 3. 1976 prav v občini Ptuj na pobudo Martina Turka (vodja TO Apače), Antona Brgleza (predsednik PD Cirkovce) in Draga Kleina (dirigent TOC). Odvijala se je v Apačah, kjer je sodelovalo 7 tamburaških skupin. Po vsakoletnih občinskih revijah na ptujskem področju je Drago Klein s še nekaj somišljeniki razmišljal o organizaciji in izpeljavi I. tamburaške revije Slovenije. Tako so 19. oktobra 1980 v Cirkovcah (takratna ptujska občina) izpeljali prvo srečanje (danes tekmovanje) Tamburaških orkestrov Slovenije, kar je vredno zapisa v zgodovino tamburice na Slovenskem. V Cirkovcah je takrat nastopilo 19 tamburaških skupin in orkestrov iz celotne Slovenije. Drago je postal član UO Zveze tamburaških skupin Slovenije. Drago Klein trenutno vodi dva tamburaška orkestra (Cirkovce in od 2002 še Majšperk), za katera se razdaja in jima posveti večino svojega časa. Z obema orkestroma se vrača s tekmovanj z zlatimi in srebrnimi priznanji. Nesebično že 42 let prenaša svoje znanje na mlade tamburaše in neutrudno piše odlične priredbe za tamburaško glasbo. Do sedaj je Drago napisal preko 200 priredb za tamburaše različnih zvrsti od »klasike do rocka«, saj po njegovem prepričanju glasba ne pozna meja in omejitev.

cloud-sun

Trenutno

6 °C

Delno oblačno

petek, 4. 4

Delno oblačno

5 / 17 °C cloud-sun

sobota, 5. 4

Delno oblačno

5 / 21 °C cloud-sun

nedelja, 6. 4

Deževno

2 / 10 °C cloud-rain

7-dnevni obeti


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.