Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Metliške plače pod državnim povprečjem, nekateri jih še nižajo


13. 8. 2009, 00.00
Posodobljeno
13:14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

avg09.jpg
Arhiv Lokalno.si
Novinarska konferenca
avg09.jpg
Županja Renata Brunskole s sodelavci

Na včerajšnji novinarski konferenci v Metliki je županja Renata Brunskole predstavila dela, ki na območju občine potekajo v teh mesecih, in napovedala naložbe, ki so načrtovane do konca leta. ''Končno smo prišli na vrsto, pravijo krajani Gradaca, kjer gradimo kanalizacijo in čistilno napravo, obnavljamo vodovod, še letos pa se bomo tudi lotili tamkajšnje cestne infrastrukture,'' je povedala županja. Dela v naselju Gradac so se začela že februarja letos, gre pa za izgradnjo skoraj 4500 metrov kanalizacije za odvod odpadnih komunalnih voda 140 gospodinjstvom in skoraj 700 metrov tlačnih vodov s šetimi črpališči. Hkrati s temi deli poteka postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja za čistilno napravo. Vrednost celotne naložbe je 1.527.000 evrov. Evropski sklad za regionalni razvoj bo pokril 47%  investicije, sama občina pa bo prispevala preostalih 53%.  Kanalizacija bo končana prihodnji mesec, čistilna naprava pa naj bi začela služiti namenu najkasneje konec junija prihodnje leto.

Za obnovo cest, ureditev pločnikov, avtobusnih postajališč in javne razsvetljave bodo rabili 1.700.000 evrov, pri čemer pričakujejo, da bo projekt delno sofinanciran iz državnega proračuna. Letos bodo naročili idejno zasnovo prometne infrastrukture, konkretna dela pa naj bi se začela prihodnje leto in bila zaključene leta 2011.

''Menim, da če ni kakšne posebne kritike, potem gre med ljudmi za tiho zadovoljstvo in to mi povsem zadošča. Je pa več kot očitno zadovoljstvo ljudi, ki so prav letos na pragu poletja dobili vrnjena sredstva, ki so ji vlagali v telekomunikacijsko omrežje, le Podzemelj in Gradac bosta še dostavila dokumentacijo, iz katere bo razvidno, kdo je še upravičenec do teh sredstev,'' je Renata Brunskole opisala odzive občanov na vse, kar se dogaja v Metliki. 

Izpostavila je še 3. fazo obnove Ceste bratstva in enotnosti v Metliki, ureditev parkirišča pri Galeriji Kambič in obnovo Makarove hiše, ki bo postala večnamenski kulturni objekt. V pritličju bo mladinski center, v prvem nadstropju pa bo do svojih prostorov prišla Mestna godba, ki bo prihodnje leto praznovala častitljivo 160 letnico delovanja. V mansardi pa naj bi prostor dobila še druga društva.

Pohvalna je tudi zamenjava azbestne strehe na otroškem vrtcu Metlika (dela so se začela prav danes) in pa dograditev prizidka pri otroškem vrtcu, kjer bosta dva dodatna oddelka za otroke prvega starostnega obdobja. Trenutno občina pridobiva projektno dokumentacijo. Tudi Dom počitka v Metliki, ki je v starem mestnem jedru, bo deležen dograditve (zaradi prostorske stiske). Idejna zasnova bo v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine dokončana do konca prihodnjega meseca, nato pa bodo sledili dogovori z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve, ki ima omenjeni dom že od leta 2004 na prioritetnem mestu med vsemi domovi v Sloveniji glede investicijsko vzdrževalnih vlaganj.

Nekaj besed je županja namenila še 3. razvojni osi in ob tem povedala, da je vlada RS sprejela sklepe o začetku priprave državnih prostorskih načrtov, ki se nanašajo na  potek 3. razvojne osi na območju Novega mesta in Bele krajine.

''Velikokrat slišim, ko kdo reče, da sta kriva občina in županja, da so ljudje ostali brez dela. Na primeru Beti lahko povem, da so zasebni lastniki in investicijski skladi v okviru Krekove družbe  (Zvon 1, Zvon 2) tisti, ki imajo škarje in platno in oni se odločajo skupaj z vodstvom podjetja, kakšne bodo nadaljnje poslovne odločitve in kakšna bo kadrovska politika,'' je bila odločna županja.

Sicer pa je na območju občine zaposlenih 3329 ljudi, brezposelnih pa je 502, kar pomeni, da je brezposelnost nekaj več kot 11-odstotna. Ob tem velja zapisati da so se v KZ Metlika (254 zaposlenih) dogovorili, da bodo nekoliko znižali plače, vendar odpuščali ne bodo. V preostalih treh največjih družbah, Kolpa, Komet in Beti, pa po besedah Renate Brunskole razmišljajo v to smer, da ne bodo podaljševali pogodb za določen čas. Hkrati je izrazila upanje, da bodo podjetja pridobila dovolj naročil in v tem primeru jesenski val odpuščanj ne bi bil potreben.

Še zanimiv podatek. Letos so v občini Metlika povprečne plače v primerjavi z lanskim letom začele padati. Iz statističnih podatkov je razvidno, da je bila povprečna palača meseca maja 1099 evrov bruto; to pa pomeni, da je bila kar za dobrih 22 odstotkov nižja, kot je povprečje v Sloveniji.

''Smo v fazi razpisov za projekt druge faze belokranjskega vodovoda. Od petih razpisov sta zaključena dva. Na razpis za gradnjo vodovodnega omrežja v občinah Črnomelj, Semič in Metlika ter kanalizacijskega  sistema Metlika smo dobili osem ponudb in na izbranega ponudnika (CGP NM - 15.973.561) se je na Državno revizijsko komisijo pritožil neizbrani (RIKO d.o.o.), čigar ponudba je za približno za 300 tisoč evrov ugodnejša.  Na revizijsko komisijo se je pritožilo tudi podjetje Purgator iz Postojne, ki oporeka izboru Studia 3S iz Ljubljane, ki je bilo izbrano za graditev kanalizacije in čistilne naprave v Semiču'' To je povedala koordinatorka skupine projektov Irena Pezdirc Flajnik. 

Glede upravičenosti pritožb, ki, če drugega ne, vsaj odmikajo začetek gradnje, Flajnikova ni želela govoriti, ker pač ni bila v nobeni komisiji, glede na to, da so v komisiji bili predstavniki vseh treh občin in zunanji sodelavci, vse skupaj pa je nadzorovala predstavnica vladne službe za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, pa je koordinatorka menila, da so vsi postopki izpeljani tako, kot morajo biti. Izrazila je še dvom, da bodo vse pritožbe rešene do začetka jeseni, hkrati pa dejala, da bi z deli morali začeti v začetku prihodnjega leta.

Projekt druge faze  Belokranjskega vodovoda je ocenjen 35 milijonov evrov, glede na ponudbe izvajalcev pa je Flajnikova prepričana, da se bo investicija pocenila in da bodo zanjo porabili okoli 27 milijonov evrov. Od te vsote bo EU prispevala 52%,  dobrih 40% bo primaknila država, občine pa morajo zagotoviti 11%.

brunskole_avg09.mp3

Renata Brunskole o naložbah, stanju v podjetjih, ...

flajnik.mp3

Irena Pezdirc Flajnik o razpisih belokranjskega vodovoda

avg09_flajnik_cernic.jpg
Arhiv Lokalno.si
Irena Flajnik Pezdirc in Anton Černič

© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.