Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Svetovni dan zdravja 2025
Čas branja 2 min.

Kako zdravi smo v Občini Sevnica


Občina Sevnica
7. 4. 2025, 11.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Svetovni dan zdravja pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) obeležujemo vsako leto 7. aprila. Letošnja kampanja poteka pod geslom Zdravi začetki, upanja polna prihodnost (Healthy beginnings, hopeful futures) in poziva k ukrepanju za izboljšanje zdravja mater in novorojenčkov.

ZD Sevnica.jpg
Občina Sevnica
Zdravstveni dom Sevnica

Podatkovni portal Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) navaja, da je bilo leta 2022 število zdravih let življenja ob rojstvu v statistični regiji Posavje ocenjeno na 68,4 let pri dečkih in na 62,6 pri deklicah. Pričakovano trajanje življenja brez oviranosti se sicer med regijami zelo razlikuje. Dečki, rojeni v letu 2022, lahko v svoji življenjski dobi pričakujejo najdaljše obdobje življenja brez oviranosti, če prebivajo v primorsko-notranjski regiji. Podobno velja za dekleta, rojena v istem letu, ki prebivajo v gorenjski regiji. Pričakovano trajanje življenja v letu 2022 rojenih otrok v posavski statistični regiji je 77,2 za dečke in 82,4 za deklice.

Kazalniki zdravja v občini

NIJZ je v začetku leta objavil podatke o zdravju v občinah. Zdravje v občini Sevnica po večini kazalnikov ostaja primerljivo s slovenskim povprečjem. Nekateri kazalniki pa opozarjajo na izzive, ki zahtevajo dodatno pozornost.

Povprečna bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je znašala 22,5 koledarskih dni, kar je nekoliko nad slovenskim povprečjem (21,7 dni). Večji delež občanov kot v povprečju v Sloveniji prejema zdravila za zdravljenje povišanega krvnega tlaka in sladkorne bolezni. Tudi stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi (2,3 na 1000 prebivalcev, starih od 35 do 74 let) nekoliko presega državno povprečje (2,0).

Pozitivno izstopa podatek o nižji stopnji umrljivosti zaradi samomora – v občini znaša 14 na 100.000 prebivalcev, medtem ko je slovensko povprečje 18. Tudi delež bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v prometnih nesrečah (0,9 na 1000) je pod slovenskim povprečjem (1,1), čeprav je delež nesreč z alkoholiziranimi povzročitelji višji od povprečja.

V okviru presejalnih programov se občina Sevnica izkazuje z nadpovprečno odzivnostjo. V Program Svit se je odzvalo 65,3 % upravičencev (slovensko povprečje znaša 63,4 %), v Program Zora pa 70,3 % (v Sloveniji 71,4 %).

Ob tem je pomembno poudariti, da so za krepitev zdravja ključni posameznikovi življenjski slog in odgovornost, lokalna skupnost pa s svojimi ukrepi in infrastrukturo pomembno prispeva k ustvarjanju okolja, ki spodbuja gibanje, uravnoteženo prehrano, duševno zdravje ter pravočasno vključevanje v preventivne programe.

Novi prostori za izvajanje zdravstvene dejavnosti

Primarno raven zdravstvenega varstva v občini Sevnica zagotavljata Zdravstveni dom Sevnica in Občina Sevnica kot ustanoviteljica, ki skupaj že vrsto let tvorno sodelujeta pri številnih projektih nadgradnje zdravstvene infrastrukture. S tem skrbita za pogoje, ki omogočajo kakovostno, dostopno in celostno zdravstveno obravnavo vseh občank in občanov.

V središču Sevnice od lanskega leta poteka rekonstrukcija objekta na Trgu svobode, kjer je pred leti delovala trgovina Cenko. Občina Sevnica je v letu 2021 objekt odkupila od družbe Mercator d. d., lansko leto pa so stekla gradbena dela za ureditev objekta v Rehabilitacijski center Zdravstvenega doma Sevnica. V letošnjem letu potekajo tudi aktivnosti za ureditev satelitskega urgentnega centra. Z investicijami v nove prostore in storitve lokalna skupnost utrjuje svojo zavezanost dolgoročni skrbi za zdravje vseh generacij.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.