Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Seviqc Brežice: Poklon »Najboljšemu v umetnosti glasbe«


L. P.
11. 11. 2015, 08.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_un_000.jpg
_unnamed.jpg

Vljudno Vas vabimo na še zadnji dogodek našega letošnjega programa, 11. novembra na Gradu Rajhenburg ob19:30 s švicarskim ansamblom Voces Suaves: Lia Andres (sopran), Mirjam Berli (sopran), Gabriel Jublin (alt), Jan Thomer (alt), Matthias Deger (tenor), Ivo Haun (tenor), Davide Benetti (bas), Tobias Wicky (bas) in Francesco Saverio Pedrini (umetniško vodstvo, čembalo) in programom Il Divino - Hommage à Cipriano de Rore. To je posvetilo enemu največjih renesančnih skladateljev, ki letos obeležuje tako letnico rojstva (500) kot smrti (450), kjer Vas bo Voces Suaves popeljal skozi različne stile motetov in madrigalov Cipriana de Roreja in njegovih sodobnikov (Willaert, Cavazzoni, Merulo, Pasquini, Della Viola).

Skladatelj flamskih korenin je večino življenja preživel v Italiji, na njegovi nagrobni plošči v parmski atedrali pa preberemo: Artis Musicae Viro omnium peritissimo (najboljši v umetnosti glasbe).

Švicarski vokalni ansambel Voces Suaves, skupina solistov, ki izvaja renesančno in baročno glasbo, predstavlja program v čast frankoflamskega skladatelja Cipriana de Roreja.

Poslušalci koncerta bodo potovali skozi različne stile motetov in madrigalov ter prisluhnili posebno dragoceni skladbi »Vergine Bella«. Ta duhovni madrigal namreč vzpostavlja most med sakralno in sekularno glasbo, saj njegovo italijansko besedilo, ki slavi Devico Marijo, sloni na verzih Francesca Petrarke.

O projektu

V letu 2016 je 450. obletnica smrti Cipriana de Roreja, enega največjih renesančnih skladateljev. Flamski skladatelj in avtor nekaterih najdragocenejših in najpomembnejših skladb italijanske renesanse, se je rodil v mestu Ronse v Flandriji. Glasbeno se je udejstvoval predvsem v Italiji, kjer je bil med letoma 1547 in 1559 kapelnik na dvoru ferrarskega vojvode Ercola II. d’Este. Nato je kratek čas opravljal enako službo v beneški baziliki sv. Marka, nazadnje pa je služboval pri parmskem vojvodi Ottaviu Farneseju. Umrl je septembra 1565 v Parmi.

Njegovi madrigali so bili izjemno priljubljeni tako v času njegovega življenja kot po smrti. Pravzaprav so močno navdihovali številne najboljše evropske skladatelje kasnejših generacij ter se izkazali kot odlično gradivo za variacije za glas ali inštrumente. Slavna izjava Giulia Cesara Monteverdija, ki je bila objavljena leta 1607 v zbirki Scherzi Musicali njegovega brata Claudia, Cipriana navaja kot »božanskega« začetnika sloga »Seconda Pratica« in s tem dokazuje, da so de Roreja zelo cenili še desetletja po smrti.

Prvi del koncertnega programa je posvečen sakralni glasbi in vključuje poleg de Rorejevih skladb tudi dela njegovih sodobnikov, zlasti Adriana Willaerta, de Rorejevega predhodnika v baziliki Sv. Marka. Drugi del programa je osredotočen na de Rorejev madrigalski opus. Začne se z izjemnim duhovnim madrigalom »Vergine bella«, ki v italijanščini slavi Devico Marijo in temelji na verzih Francesca Petrarke. Pri nekaterih madrigalih, na primer »Ancor che col partire« in »All dolc' ombra«, bo poleg originalne verzije moč slišati variaciji za glas ali čembalo v priredbi Rognonija in E. Pasquinija.

Baselski vokalni ansambel Voces Suaves je skupina solistov, ki izvaja predvsem renesančno in baročno glasbo. S poznavanjem zgodovinskega konteksta in jezikov, ki se pojavljajo v skladbah, se trudijo ujeti topel in poln zvok, da bi glasba, navdahnjena s pristnimi čustvi, segla naravnost v srce.


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.