Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Izvir Bajer – odžejal lokomotive in še koga


5. 1. 2011, 00.00
Posodobljeno
10:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

img_6189.jpg
Arhiv Lokalno.si
img_6203.jpg

V bližini vasi Potoki pri Rožnem Dolu, v neposredni bližini severnega portala semiškega predora, se nahaja naravna vrednota - izvir Bajer. Ta izvir je v prejšnjem stoletju služil za oskrbovanje parnih lokomotiv, saj je bila voda po cevovodu napeljana na železniško postajo Rožni Dol. Do sedemdesetih let prejšnjega stoletja so za vleko na belokranjski progi služile le parne lokomotive, ki so za svoje delovanje poleg premoga potrebovale tudi vodo. Če so lokomotivo natočili v Črnomlju, ji je v Rožnem Dolu že primanjkovalo vode in so jo morali dotočiti. Manj vode je kotel uparil v nasprotni smeri, saj se železniška proga od Rožnega dola do Črnomlja spusti za kar za 193 metrov. Težko so lokomotive čuhapuhale proti Semiču, kjer je največji naklon proge, ki doseže kar 25 promilov.

Da so se včasih v Rožnem Dolu odžejale lokomotive, priča v bližnjem objektu še lepo ohranjena črpalka, ki sta jo gnala dva še vedno dobro ohranjena dizel motorja z letnico izdelave 1913, moči po 15 KW,  vztrajnika sta imela kar 2,4 m premera. Gnani črpalki sta imeli kapaciteto okoli 40 kubičnih metrov na uro. Celoten objekt predstavlja edinstven tehnični spomenik. Žal je vse prevečkrat žrtev brezobzirnih vandalov, zato so ga bili prisiljeni zavarovati. Posnetki skozi okno v notranjost objekta so nastali ob mojem predlanskem obisku, sedaj so okna zabita z deskami.

Presežek vode iz akumulacije in izvira, ki se še danes uporablja, se steka v manjši potok in kmalu ponikne v ponor. S sledilnimi poizkusi so dokazali povezavo z največjim belokranjskim izvirom Krupo.

Voda iz izvira je zelo dobra, zato ponjo prihajajo ljudje iz belokranjskega in tudi novomeškega konca. Tudi pred desetletji so to vodo točili na železniški postaji Rožni Dol ne samo v zalogovnike lokomotiv, ampak tudi v vagonske cisterne in z njo oskrbovali postajne in čuvajniške objekte od Mirne Peči pa vse do Karlovca.

Analize kažejo, da je voda tako dobra, da bi jo mirne duše  polnili v plastenke in lahko bi konkurirala vodam z zvenečimi imeni, ki nam jo ponujajo trgovci … Ampak to je že druga zgodba.

Bajer je prekrasen košček neokrnjene narave s pestrim rastlinskim in živalskim svetom. Tu je pravi raj za dvoživke, tu domuje rak koščak, kačji pastirji, v globini akumulacije nad kamnitim jezom, ki je za tiste čase pravi gradbeni biser, pa živijo krapi …

Celotno širše območje Bajerja je eno največjih mokrišč v občini Semič. Je tudi zelo lepa točka za izlet in sprostitev v vseh letnih časih, tudi sedaj pozimi, ko je voda nad jezom zaledenela, potočki pa so okovani s prelepim  ledenim okrasjem. 

V galeriji je nekaj zimskih in nekaj jesenskih utrinkov, ki so nastali na tem lepem kraju. Na zadnjih dveh fotografijah pa jeseni posneto neodgovorno ravnanje obiskovalca, ki je v neposredni bližini jezu in zajetja »pozabil« ta kupček odpadkov, med njimi tudi embalažo od motornega olja … ali pa je s tem »plačal« vodo, ki si jo je natočil v bližnjem izviru?

Besedilo in fotografije
Vinko Kukman


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.