Lokalno.si
© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Varnost za palčice in palčke


11. 3. 2010, 00.00
Posodobljeno
13:54
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

hisa.jpg
Arhiv Lokalno.si
... zdaj okoli njega poteka gradnja.
g.jpg

Vsi vemo za tako imenovane varne hiše za ženske (ena je tudi za moške), zelo malo pa jih ve, da obstaja tudi varna hiša za otroke v starosti od nič do šest let. Uradno se imenuje Krizni center za otroke (KCO), je pa v Grosupljem in (edina v Sloveniji) deluje kot enota tamkajšnjega Centra za socialno delo. Za razliko od varnih hiš njena lokacija ni skrita. Deluje od 1. septembra 2007, do danes pa je nudila zatočišče okoli 70 otrokom. Odprta je neprekinjeno, podnevi in ponoči; ponuja pa še 24-urno strokovno pomoč starejšim otrokom in mladostnikom do 18. leta starosti, ki se zaradi različnih stisk umaknejo iz konfliktnega okolja.  

''Trenutno ni pri nas nobenega otroka,'' nam je skoraj srečna povedala vodja KCO Manuela Ham in razložila, da otroke pripeljejo v to zavetišče ''če pristojni Center za socialno delo ugotovi, da je za otroka in za zaščito njegovih interesov nujno, da se takoj umaknejo iz zanje ogrožujočega okolja in je nujna takojšnja kratkotrajna namestitev, z namenom poiskanja dolgoročnejše ustrezne rešitve za otroka.''

Sicer pa je zakonska podlaga za sprejem otroka lahko odločba o odvzemu otroka staršem ali pa pisno soglasje staršev. Ker je za otroka v vsakem primeru najboljše, če je v družini, KC poskuša ''delati'' tudi s starši, a so rezultati zelo pičli. Če zadeva ne uspeo govorijo o povratnikih. Ko se izkaže, da ni druge možnosti v KC intenzivno iščejo najprimernejšo rejniško družino. 

Za finančne obveznosti KC skrbi Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve. ''Za priboljšek, mislim na različne izlete, obiske prireditev ali kaj podobnega, pa nam pomagajo donatorji in prostovoljci, ki tudi vodijo razne delavnice, otrokom prebirajo pravljice, rišejo, se igrajo z njimi in jih vodijo na sprehode ...,''še pove Manuela Ham. 

Na vprašanje, kaj se zgodi otrokom, da pridejo v KC, odgovori, da so žal tudi najmlajši izpostavljeni fizičnemu in psihičnemu nasilju in so tudi spolno zlorabljani. Ker imajo otroci pri njih povsem enake želje in potrebe kot tisti, ki živijo v urejenih družinah, in ker jim poskušajo, dokler ne najdejo ustrezne rejniške družine, omogočiti, kar se pač omogočiti da, so nas prosili, če pripišemo, da bi bili morebitni donatorji več kot zaželeni. Vse podrobnosti boste našli na njihovi spletni strani. Tudi obiskali jih boste lahko in se sami prepričali, da ste dobro naložili tisto, kar ste darovali.

Hvaležnost v otroških očeh ni zaigrana.

Jože Musa

varna_hisa_grosuplje.mp3

Pogovor z Manuelo Ham


© 2025 Dolenjski list Novo mesto d.o.o.

Vse pravice pridržane.