Po sledeh stereotipov: Lovci - le pijanci iz hoste?


''Lovci smo šaljivi ljudje, saj imamo celo v lovskem kodeksu opisano lovsko latinščino, ki sodi k naši naravi dela, saj polepša naše življenje. Ne gre za laži, gre pa za pretiravanje, kot če bi vam jaz zdaj rekel, da sem videl strahotno velikega medveda, kakršnega še nikoli nisem videl; zagotovo je bil težak pol tone.'' Tako sva se s strokovnim tajnikom zveze lovskih družin Novo mesto Stanislavom Gabrielom začela pogovarjati o lovu in lovcih.
Na očitek (tistih, ki niso lovci), da jim je lahko lepo, saj jih skoraj nikoli ni doma, je Stanislav odgovoril, da če hočeš biti aktiven v lovišču, pa ne samo s puško, ampak tudi pri delu v prid divjadi, moraš biti veliko prisoten v naravi in to seveda vzame veliko časa. Da ne boste mislili, da so lovci samo strelci, sploh ne. Predvsem v zadnjem čas se veliko ukvarjajo z gojitvijo divjadi in s skrbjo za divjad, predvsem pozimi, ko jim manjka hrane.''Odkrito vam povem, da ne vem, kaj te ljudi žene k temu, toda dejstvo je, da je prostovoljnega dela v obliki skrbi za divjad ogromno in verjemite, da pri lovcih prevladuje misel, da je treba zanamcem zapustiti lepo naravo, kakršne smo deležni mi sami,'' je še poudaril Stanislav Gabriel.
S to trditvijo se strokovni tajnik lovskih družin Novo mesto načelno strinja, a dodaja, da bi bil čas predolg. ''V preteklosti smo tako zelo porušili ravnovesje, da danes brez določenih strokovnih posegov v naravo enostavno ne gre. V kmetijstvu bi nastale ogromne škode,'' pripoveduje naš sogovornik in kot primer navede divje prašiče, ki bi se samo v dveh letih lahko tako namnožili, da se kmetovanje, pa kakor koli se čudno sliši, sploh ne bi več izplačalo.
Glede kormorana in krokarja, ki sta zaščitena in oba povzročata veliko škode, pa je rekel, da gre za evropsko odredbo, ki jo jetreba spoštovati, ker smo pač sprejeli evropski red. Strokovnjaki se seveda zavedajo škode in upajmo, da se bo našla ustrezna rešitev, morda taka, kot za gamsa. Skoraj vsi so že garjavi in ta garjavost se prenaša na druge živali in če ne bodo ukrepali lovci, bodo gamse iztrebile garje.
''Radi se usedemo tudi v gostilno, a verjemite mi, da primerov, da bi bil lov samo izgovor za pobeg od doma, praktično ni, smo pa imeli nekaj primerov krivolova, kar je dejansko tatvina in žal se je tudi že zgodilo, da je namesto divjadi padel lovec,'' pravi Stanislav.
Prav zaradi tega imajo lovci zelo stroga pravila. Lovec sicer lahko postane vsak polnoleten državljan Slovenije. Od sprejema v lovsko organizacijo do tega, da postane lovec, pa je dolga pot. Kar tri leta traja (izjemoma tudi manj) pripravniški staž in izpit je tudi zelo zahteven, saj samo predavanja trajajo 60 do 80 ur. Šele, ko vse to opravi, je zrel za nadaljnjo izobraževanje, saj je pravica nošenja orožja in streljanja silno odgovorna zadeva.
Nekateri ljudje so seveda nestrpni in bi radi kar streljali; takšne je treba še dolgo opozarjati in nadzorovati in to tudi lovci počno. Če pa se (in tudi se) zgodi, kar se ne bi smelo, potem takega lovca prijavijo organom pregona in posledično je tudi izključen iz lovske organizacije.
Tako lovci o lovcih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor s Stanetom Gabrijelom