FOTO: Zaključek pogovorov ob siru in vabilo na Jesensko zgodbo v Šokčevem dvoru

30.9.2023 | 14:10

FOTO: Zaključek pogovorov ob siru in vabilo na Jesensko zgodbo v Šokčevem dvoru
FOTO: Zaključek pogovorov ob siru in vabilo na Jesensko zgodbo v Šokčevem dvoru

Zadnji v nizu pogovorov ob siru, s katerimi je Združenje kmečkih sirarjev Slovenije domiselno obeležilo petindvajset let uspešnega delovanja, je bil v Beli krajini na ekološki kmetiji Vučji ogrizek, kjer poleg goveda, prašičev, oslov in kokoši redijo mesno belokranjsko pramenko in mlečno bovško ovco.

Mlada gospodarja Manca in Izidor sta se odločila, da bo glavna dejavnost na mešani kmetiji prireja ovčjega mleka s predelavo v mlečne izdelke, med katerimi je najpomembnejši zorjeni sir.

Uvodni del srečanja je v bil v Velikih selih, kjer so si obiskovalci po odličnem prigrizku iz različno dolgo zorjenih sirov ter mesnih izdelkov ogledali kmetijo in proizvodne prostore. V pozdravnem nagovoru je predsednik združenja Milan Brence dejal, da so po vsakem pogovoru na izbranih kmetijah zadovoljni ugotovili, da so prav izbrali, saj vsaka od njih prispeva h ključnemu smislu kmetovanja: pridelavi hrane in ohranjanju obdelane krajine. In o tej zadnji kmetiji je takole razmišljal: »Ko sva se z Lucijo peljala proti cilju in občudovala lepo belokranjsko pokrajino, sva se strinjala, da mora biti nekdo, ki se iz osrčja Slovenije preseli v ta odmaknjen del naše dežele, v katerem so naravne danosti za kmetovanje trde, res poseben in si zasluži podporo z vseh strani, zato je bila izbira belokranjske kmetije Vučji ogrizek kot češnja na torti.« Podporo mladima kmetoma sta poleg ostalih izkazala tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič in županja Semiča Polona Kambič.

Dr. Dušan Plut: Polovico svetovnega premoženja ima v rokah 1%, prebivalcev, drugo polovico pa 99% prebivalcev zemlje

Po ogledu kmetije so se zbrani skupaj odpeljali v Šokčev dvor v osrčju Krajinskega parka Kolpa, kjer se je odvil pogovor z zaslužnim profesorjem dr. Dušanom Plutom o tem, kako preživeti in doseči človeka vredno blagostanje za vse prebivalce brez prekomernega nevarnega izčrpavanja in zastrupljanja okolja in brez ogrožanja blagostanja prihodnjih generacij. Pogovor je vešče vodil Boris Grabrijan, oče sedanjega gospodarja na kmetiji Vučji ogrizek in direktor Krajinskega parka Kolpa. Nekoliko idealistične misli govorca so blagodejno božale ušesa poslušalcev. Ugotovitev pogovora je, da je v idealiziranem svetu možno doseči človeka vredno blagostanje za vse prebivalce, kako priti do tega, pa je odgovor za milijon dolarjev. To pa ne pomeni, da nismo dolžni, da si za to prizadevamo vsi in vsak dan. Ob tem sta pomembna tudi ravnanje z naravo in način kmetovanja. Priznanje ekologa obiskani kmetiji in njenemu načinu kmetovanja je zajeto v misli: »Vaše živali do konca živijo lepo.«

Krajinski park Kolpa je srečanje popestril z jedmi, pripravljenimi iz domačih pridelkov, ki so udeležencem pogovora ob siru zaokrožili lep dan.

                                                                                                                 Združenje kmečkih sirarjev Slovenije

JESENSKA ZGODBA V ŠOKČEVEM DVORU

V nedeljo, 1. oktobra 2023, vas vabimo na tradicionalno prireditev Jesenska zgodba v Šokčevem dvoru v Žuničih. Takoj po nedeljskem kosilu ob 14. uri vas bomo pričakali pred muzejem na prostem in vam prestavili kulturni spomenik, zbirke v rokodelskem centru, naši ponudniki lokalne hrane in izdelkov domače obrti pa svoje certificirane proizvode. Na prireditvenem prostoru bo mogoče videti avtohtone domače živali, mojster Slavc pa bo za vas strokovno ostrigel nekaj ovc.

Družabno srečanje in pogovor bosta KULTURNO zaokrožila Breda in Darko s kamišibaj gledališčem. Seveda ne bo manjkalo jedače in pijače.

Prijetno bo vse do večernih ur in če boste z nami se boste dobro počutili tudi vi ...

Boris Grabrijan

Galerija

_zzsir (1)
_zzsir (10)
_zzsir (2)
_zzsir (3)
_zzsir (4)
_zzsir (5)
_zzsir (6)
_zzsir (7)
_zzsir (8)
_zzsir (9)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava